Ветхоріздвяний Георгіївський монастир
Ветхоріздвяний Георгіївський монастир – один з найстаріший кам’яних храмів Ніжина, побудований у І пол. XVII ст. Головним храмом обителі була церква Різдва Пресвятої Богородиці з приділом св. Георгія. З часів Київської Русі територія Ветхоріздвяного монастиря була захищена двома земляними валами, що дозволяло місцевому населенню у XVII ст. використовувати обитель як фортецю для захисту ніжинців від нападу поляків і татар. Після більшовицького перевороту 1917 р. й встановлення більшовицького режиму Ветхоріздвяний Георгіївський монастир було закрито й перетворено на заклад для безпритульних.
А чи хочете ви дізнатися:
- Хто з впливових людей Гетьманщини опікувався монастирем?
- Чиї таємниці приховує цвинтар колишнього Ветхоріздвяного Георгіївського монастиря?
- Чому Ветхоріздвяний Георгіївський монастир XVII ст. вважався неприступною фортецею?
- Вирощуванням яких овочів був відомий Ветхоріздвяний монастир?
Цю та іншу цікаву інформацію Ви дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.
Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.
Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.
Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото
Анонс повного текста:
Знайти житло подобово
Ветхоріздвяний Георгіївський монастир у Ніжині
Чернігівська область, напевно, як ніяка інша область України, багата на священні місця. Ви тільки опинитеся в самому Чернігові, навіть проїздом, і перед вашим поглядом відкриватимуться церква за церквою – тільки встигайте рахувати. От і Ніжин, одне з головних міст області, також знайде, чим здивувати. Тут церков більше, ніж досить, і кожна має свою унікальну історію, пройшла свій шлях і була свідком тих чи інших подій. Георгіївський чоловічий монастир у місті Ніжині – один із древніх кам'яних храмів міста й перший серед православних храмів. Тому, якщо у вашому персональному списку пам'яток Ніжина переважають саме священні місця, то це одне з перших, яке потрібно відвідати.
Історія виникнення монастиря
За різними відомостями, він був зведений чи то в ХV, чи то у ХVІІ столітті на честь святого великомученика Георгія, який здавна вважався покровителем Ніжина. Одна версія витікає з іншої: вважають, що в основу створеного пізніше монастиря був закладений древній кам'яний храм. Втім, подія, що відбулася в 1817 році, повністю підтвердила цю здогадку. У церкві проводився ремонт, у ході якого була знайдена більш давня кам'яна закладка фундаменту з написами, що явно свідчать про більший, ніж припускалося спочатку, вік монастиря.
Будівництво протегував місцевий шляхтич Біла Шапка. Він передав чернечій обителі свої володіння, що розташовувалися на березі річки Остер. У 1717 році монастир був занесений до Благовіщенського храму з передачею всіх угідь, яких за ним нараховувалося немало: садиби, млини, будинки, сінокоси та орні землі. До приєднання монастир являв собою цілий церковний комплекс. Сюди входила кам'яна церква імені святого Георгія, що дійшла до наших днів, дерев'яна – імені Божої Матері, і третя – церква Іоанна Хрестителя. Інші об'єкти були як кам'яними, так і дерев'яними, причому, як зазначали сучасники, монастирський комплекс був чудово облаштований.
Зараз функціонує лише Георгіївська церква, де знаходиться чудотворна ікона святого Георгія. У неї велике історичне минуле. У ХVІІ столітті вона була передана Благовіщенському храмові, і кожного року ніжинці носили її назад до Ветхоріздвянського монастиря на час свят. Потім, слідуючи за хресним ходом, мешканці міста заносили її у свої будинки, здійснюючи молебні. Завершувалася церемонія святковими гуляннями.
Цікаві факти: те, про що варто знати при відвіданні Ветхоріздвяного монастиря
- Ветхоріздвяний монастир розташовується між земляними валами, і тому спочатку мав іншу назву, Красноострівський монастир, на честь чудового пагорба, на якому він стояв. Завдяки такій позиції місцеві мешканці використовували його і в якості фортеці, що захищала їх від татарських набігів і нападів поляків.
- На цвинтарі при монастирі поховано багато відомих осіб міста Ніжина. Серед них князі Багратіони, що прославили своє ім'я участю у Вітчизняній війні 1812 року, перший директор місцевої гімназії, відкритої в 20-х роках ХІХ століття, багато ніжинських греків.
- Від Георгіївського монастиря до нашого часу дійшла оригінальна криниця, про цілющі властивості води якої здавна складалися легенди місцевим населенням і навіть проводилися наукові дослідження.
Сучасна історія
Після приходу радянської влади почалися нападки на церкву, у зв'язку з чим Георгіївський монастир був перетворений на притулок для бездомних, а потім тут розташувалася колонія безпритульних.
Незадовго до початку Великої Вітчизняної війни, у 1930-х роках, ніжинці практично повністю розібрали монастирські споруди й навіть могильні склепи прилеглого кладовища для задоволення особистих господарських потреб.
Як уже було сказано, до наших днів Ветхоріздвяний Георгіївський монастир ХV століття практично не зберігся. Про нього нагадує зведена на місці обителі в 90-х роках ХХ століття пам'ятна капличка. Поряд встановлено освячений у ті ж роки митрополитом Антонієм дубовий хрест. Місцеві мешканці й туристи сподіваються, що колись Ветхоріздвяний Георгіївський монастир знову буде відновлений і відкриє свої двері для парафіян, проте поки кроків у напрямку реконструкції зроблено не було.
Плануєте поїхати до Ніжина? Не забудьте про аудіогід
Хто сказав, що вихідні чи відпустку потрібно проводити в якихось мейнстрімних містах і курортах? Чому для багатьох навіть саме слово «відпочинок» асоціюється більшою мірою з поїздками за кордон? Думаємо, ми вам не скажемо чогось нового, якщо повідомимо, що Україна – країна, наповнена величезною кількістю пам'яток, і кожен населений пункт може похвалитися якимись своїми, особливо унікальними. Не виняток і Ніжин – місто, якому є чим здивувати, але, через низький рівень розвитку туристичної інфраструктури, гостей сюди приїжджає не так багато. Втім, в останні роки тут досить активно взялися за це питання й чи не з кожним днем з'являються нові причини приїхати сюди.
Чудово бути сучасним туристом! Тепер вас взагалі нічого не сковує. Ви в будь-який момент можете зірватися з місця та їхати туди, де хочете побувати. Беріть із собою документи, гроші й смартфон. Валізи речей уже взагалі нікому не потрібні, адже хочеться подорожувати без нічого, особливо якщо мова йде про короткі уїк-енди. І якщо ви вирішили відвідати Ніжин, обов'язково придивіться до унікального продукту, створеного спеціалістами компанії okTV. Ми пропонуємо вам аудіогід як можливість ні від кого не залежати, але отримувати від своєї подорожі максимум знань, корисної й цікавої інформації, задоволення.
Безкоштовна версія – коротка й містка подача якісного контенту. Тут ви можете завантажити її та дізнатися базову, ключову інформацію про Ветхоріздвяний Георгіївський монастир. Це те, що потрібно знати будь-якій ерудованій людині в сучасному світі. Ну а в платній версії – детальніший контент із супровідними фотографіями пам'ятки. Таким чином, ви зможете не тільки слухати свого персонального гіда, що знаходитиметься у вашому ґаджеті, а й переглядати зображення, що показують, яким було те місце, де ви зараз стоїте, багато років тому. З нашим аудіогідом ваші подорожі перетворяться й перейдуть на принципово новий рівень.