Церква Всіх Святих

Церква Всіх Святих – головний храм грецького комплексу церков м. Ніжина, збудований у 1696 році. Будівництво велося за участі архітектора Антона Карташевського. Спочатку храм був «грецьким», оскільки будувався грецькою громадою Ніжина для себе, пізніше до храму активно стали ходити і ніжинці-українці. Значні кошти і підтримку в будівництві храму надавав тодішній гетьман Іван Мазепа. Церква Всіх Святих була центром утвореного у кін. XVIII ст. Грецького братства в м. Ніжині. У ХХ ст. Церква Всіх Святих неодноразово цькувалася і обкрадалася радянською владою. Так, у 1923 р. «невідомі злочинці» вдерлися до храму і вкрали цінностей на суму 832 карбованця. У 1960 р. храм був повністю закритий, а приміщення взято на баланс місцевої комуністичної влади.

А чи хочете ви дізнатися:

- Що собою являв грецький комплекс церков м. Ніжина?

- Що стало причиною закриття храму Всіх Святих у 1960 р.?

- Якою була доля приміщення храму упродовж 1960-1994 рр.?

Цю та іншу цікаву інформацію Ви  дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.

 

Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.

Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.

 

Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Що собою являв грецький комплекс церков м. Ніжина?

 Окрім храму Всіх Святих до грецького комплексу церков м. Ніжина входили Троїцька та Михайлівська церкви. Архітектура церкви архангела Михаїла, побудованої упродовж 1714-1729 рр., має ознаки ранніх християнських храмів на Балканах. В стіни церкви вмуровані брили з епітафіями грецькою мовою. Грецький комплекс доповнювала також дзвіниця, побудована у класичному стилі, кам’яна огорожа з залізними гратами та будинок ніжинського грецького магістрату. Всі будівлі комплексу, окрім Всіхсвятської, Михайлівської та Троїцької церков, був знищені радянською владою упродовж 1930-1950 років.

 Що стало причиною закриття храму Всіх Святих у 1960 р.?

 Офіційна причина закриття храму радянською владою, записана у протоколі виконкому Ніжинської міськради,  визначалася трьома чинниками:

  1. Настоятель храму Ф.І. Маливецький закликав віруючих не читати газету «Радянський Ніжин».
  2. У жовтні 1960 р. дзвони Всіхсвятської церкви зірвали піонерську демонстрацію.
  3. Церковне приміщення знаходиться поряд зі школою № 3, культосвітнім технікумом, Будинком культури, кінотеатром, що являється великою перешкодою в їх роботі.

 Виходячи з цього й реалізовуючи антирелігійну політику Радянського Союзу часів правління Микити Хрущова, храм Всіх Святих у Ніжині був закритий.

 Якою була доля приміщення храму упродовж 1960-1994 рр.?

 У 1960 р. виконком Ніжинської міськради постановив передати будівлю під краєзнавчий музей. Але ніякого музею мешканці м. Ніжина не отримали. Приміщення храму було перетворено на спортзал ніжинської школи № 3. Багато сьогодні вже дорослих ніжинців згадують, як у дитинстві вони ганяли м’яча та гралися в квача у стінах цього храму.

 Лише у 1994 р., завдяки небайдужості ніжинських парафіян у храмі відновилися церковні служби. Сьогодні Всіхсвятська церква є головним храмом Київського патріархату Ніжина. В цей же час, Михайлівська церква перебуває вже 25 р. на реставрації, а в приміщенні Троїцького храму знаходиться сховище документів архіву. Доволі часто до Ніжина приїжджають гості з Еллади, щоб на власні очі побачити пам’ятки однієї з найбільших грецьких колоній в Україні XVIII століття.

...
Ніякого спаму

Знайти житло подобово

Церква Всіх Святих у Ніжині

Релігійна складова життя – дуже цікава тема. Хтось вірить, хтось ні, а хтось узагалі не надає цьому значення (як показує практика, до настання певного моменту). Але одне можна сказати напевно: знаходячись поряд із якимось сакральним місцем, душу переповнює непояснюване відчуття внутрішньої гармонії. У древньому місті Ніжині Чернігівської області України багато чудових храмів, які відрізняє лаконічність, суворість і білокам'яність. Перлиною серед храмів вважається, мабуть, найбільш класична з них – Всіхсвятська церква. Вона оформлена досить скромно, але вражає своєю легкістю, вишуканістю, сліпучою білизною та суворою холодністю. Тому, якщо ви вирішили відвідати цей історично значущий населений пункт, обов'язково прийдіть до цього місця! Повірте, вам буде що згадати.

Історичний шлях: чим відома церква Всіх Святих у Ніжині   

Всіхсвятська церква знаходиться в грецькому кварталі міста. Колись це був головний грецький храм, зведений у 80-х роках ХVІІІ століття. Він створювався силами купецької громади греків на місці однойменної старої дерев'яної церкви, що знаходилася тут з 1680 по 1696 роки.

Грецький народ, переслідуваний турками в землях Візантії, отримав заступництво українського козацтва в часи Богдана Хмельницького. Оселившися в Ніжині, православні греки захотіли мати власні храми з літургією грецькою мовою. Втім, це взагалі не дивно, адже, якщо вникати в історію розвитку цієї громади, стає зрозуміло, скільки всього вони зробили для Ніжина, вважаючи це місто по-своєму рідним. Ну а оскільки віра для них – невід'ємна частина життя, церква тоді була потрібна кожній сім'ї, що залишалася тут жити. Грецький священик Христофор звернувся за дозволом на будівництво до світської та духовної влади й незабаром отримав його. За короткий строк мрії греків вдалося реалізувати за рахунок пожертвувань. Матеріальну підтримку при будівництві храму надавав гетьман Іван Мазепа.  У Ніжині, в період 3 1696 по 1782 роки, з'явилося одразу два храми – Всіх Святих, Архангелів Гавриїла та Михаїла. І для місцевого населення це були особливі місця, куди воно приходило за відпущенням гріхів, де прагнули відчути благоговіння й умиротворення.

Проект церкви розробив відомий чернігівський зодчий А. Карташевський. Варто зазначити, що аж до ХХ століття богослужіння проводилося грецькою мовою. З часом церква перейшла під управління міста, але греки продовжували відвідувати богослужіння. У радянські часи церква, як і всі релігійні прояви, неодноразово утискалася, а в 1960 році була повністю закрита. Приміщення було передане місцевій владі й не використовувалося за прямим призначенням аж до 80-х років. У цей період було втрачено багато реліквій, а стан колись культової споруди значно погіршився. Не так давно, в 1990-х роках, у Всіхсвятській церкві було проведено реставраційні роботи, які очолював архітектор Л. Є. Чекурда. 

Зовнішній вигляд: екстер'єр будівлі не залишить байдужим

Початково церква створювалась у архаїчному стилі, споруди такого типу широко розповсюджені на Балканах і Буковині. І навіть трохи дивно, що в самому серці північної України вирішили звести церкву такого типу. Але виглядає вона, звісно, приголомшливо. Проте дійшла до наших днів не в автентичному вигляді, зберігши при цьому статус унікального архітектурного зразка на території Лівобережної України. На думку реставраторів, у середині ХІХ століття Всіхсвятська церква була перебудована. Доповнена портиками з вісьмома колонами вздовж фасадів, вона отримала традиційні риси класицизму. Також змінився купольний барабан. Зараз церква Всіх Святих являє собою чудовий зразок класичної еклектики. Однобанна церква побудована з цегли, покрита штукатуркою й побілена. А додайте до всього цього ще й льодяні гірлянди квітів! Загалом, це місце дійсно заслуговує на вашу увагу. Тим більше, якщо ви віддаєте перевагу подорожувати по місцях, де можна відпочити душею.

Внутрішня будова: обов'язково подивіться на це!

Інтер'єр створено за балканським зразком. Над стилобатом, чи, простіше кажучи, цоколем, нависають масивні зводи. Зала доволі простора, прямокутної форми. Віконні отвори також прямокутні. Значний світловий купольний барабан породжує відчуття безмежності внутрішнього простору храму. Завдяки особливій будові в храмі чудова акустика.

Тут знаходиться унікальний різьблений іконостас із липи, що приваблює людей з різних міст. Він виник внаслідок спільної роботи сучасних ніжинських різьбярів по дереву та художників, зокрема викладача Ніжинського інституту культури і мистецтв А. Кошеля, за ескізами якого й був створений іконостас. Сьогодні двері храму Всіх Святих відкриті для вірян. Формально будівля належить Українській Православній Церкві Київського патріархату.

Якщо до Ніжина, то з okTV

Як часто ви подорожуєте по Україні? Практика показує, що багато наших співвітчизників під самим словом «подорож» чомусь має на увазі ніщо інше, як поїздку за кордон. Але найобразливіше полягає в тому, що, мріючи про закордонні курорти, ми часто не знаємо про те, що знаходиться в нас під носом, вже вибачте за деяку різкість. Так, наприклад, ви сидите й мрієте про каву десь у Відні, в той час як, живучи в Чернігові чи області, ні разу не приїжджали до Ніжина. А тут точно буде на що подивитися. І церква Всіх Святих – одне з місць, гідних уваги. Багато хто шукає для себе так звані паломницькі тури, хоче потрапити до Ватикану, Єрусалима чи кудись до Греції, щоби пройтися по священних місцях, а ж гідних місць релігійного характеру в Україні більше, ніж досить.  

А додайте до всього те, що подорожі Україною апріорі дешевші, ніж поїздки будь-куди за межі країни. А врахуйте також те, що ви можете розмовляти рідною мовою, вникати у свою історію та культуру, цілком у ній розчинятися. І, головне, вам навіть не потрібно брати відпустку на роботі, адже з Ніжином (у якому куточку країни ви б не знаходилися), зможете познайомитися всього за один уїк-енд. І тепер найцікавіше! Команда okTV розробила новинку, ексклюзивний продукт, аналогів якому в Україні не існує, – аудіогід. Нижче ви побачите дві стрічки – безкоштовну й платну версії. Завантажте будь-яку з них на свій ґаджет, з яким вирушите в поїздку, і можете навіть не задумуватися про те, де замовляти екскурсію в Ніжині. У платній версії ми озвучили інформацію, взяту з архівів і платних джерел, але додатковий бонус – наявність фото пам'ятки, впорядкованих за хронологією подій. Таким чином, вам не доведеться під когось підв'язуватися. Ви просто їдете до церкви Всіх Святих у Ніжині, виймаєте свій улюблений ґаджет (планшет чи телефон), підключаєте навушники та запускаєте аудіогід. Ну, а далі – просто слухаєте пізнавальну розповідь і дивитеся ілюстрації. Справжня подорож у часі.

Церква Всіх Святих у Ніжині