Церква Іоанна Богослова

Церква Іоанна Богослова збудована у 1752 р. на центральній Московській вулиці (нині вул. М. Гоголя), неподалік в’їзних Київських воріт. За переказами, кошти на будівництво церкви виділила родина багатих ніжинських грецьких купців Тернавіотів. За своєю архітектурою храм являє собою поєднання прийомів козацького бароко і класицизму. В інтер’єрі храму частково зберігся олійний розпис XVIII – ХІХ ст. У ІІ пол. XVIII – ХІХ ст. при церкві діяла парафіяльна школа та шпиталь. На території церкви знаходиться невеличкий дерев’яний будинок, в якому мешкали священики цього храму. У 1773 р. у згаданому будинку народився видатний мореплавець Юрій Лисянський.

А чи хочете ви дізнатися:

- У чому полягає унікальність церкви Іоанна Богослова?

- Чому любителі історії й читачі газет ходять до церкви Іоанні Богослова?

- Про що мовчить старезний дуб церкви Іоанна Богослова?

Цю та іншу цікаву інформацію Ви  дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.

 

Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.

Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.

 

Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545

 

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 У чому полягає унікальність церкви Іоанна Богослова?

 Церква Іоанна Богослова є єдиною двоповерховою церквою в Ніжині. На першому поверсі розташовувалася тепла церква, де правили службу взимку, а на другому поверсі – холодна, що діяла влітку. Решта церков м. Ніжина є одноповерховими.

 Чому любителі історії й читачі газет ходять до церкви Іоанні Богослова?

 Сьогодні церква Іоанна Богослова не є діючою. Збереглася громада храму, є священик, який править службу лише по великих святах в дворі церкви. Саме ж приміщення церкви громаді не належить. В ньому розташовується сховище документів ніжинської філії Чернігівського обласного архіву.

 Про що мовчить старезний дуб церкви Іоанна Богослова?

 З боку Гоголівської вулиці, перед самою церквою росте старезний дуб. За переказами, його вік сягає не одну сотню літ. Ніжинські старожили розповідають, що цей дуб був посаджений ще у козацькі часи, до будівництва самого храму. Дерево було свідком героїчної слави Ніжинського козацького полку, неодноразових нападів польських, московських, татарських і литовських військ на Ніжин. Вздовж дубу не раз маршем ходили козаки, російська регулярна армія, німецькі війська в роки Першої та Другої світової війни. Дуб пам’ятає й позитивні сторінки: радісний сміх, молодецькі забави, красномовні тости та інші складові ніжинських ярмарків, торгові ряди яких простягалися повз церкву Іоанна Богослова. За місцевими легендами, жолудь з цього дубу приносить багатство та достаток.

...
Ніякого спаму

Екскурсії з цим місцем

Знайти житло подобово

Церква Іоанна Богослова в Ніжині

В історичному центрі старовинного міста Ніжина націлюється у висоту прекрасна церква Іоанна Богослова. Час залишив свій відбиток на стінах величної білокам'яної будівлі, яка вже довгі роки не реставрується та доволі занепала. Туристична інфраструктура Ніжина, потрібно визнати, розвинута слабко, але останні роки тут роблять багато чого, щоб виправити ситуацію. Такий підхід все-таки поступово дає свої результати, оскільки сюди стало приїжджати більше зацікавлених мандрівників, щоб ближче познайомитися з містом, його пам'ятками, історією. Не обходять увагою цей населений пункт і паломники, що відкривають для себе священні місця України. У Ніжині, до речі, таких також немало. І до них входить церква Іоанна Богослова.

Історія виникнення: вирушаємо в минуле

Храм Іоанна Богослова розташований на території минулої фортеці. Він був створений у 1752 році замість дерев'яної церкви, що фігурувала в архівних записах з 1619 року. Кошти на будівництво пожертвував ватажок дворянства Ніжина грецького походження Іван Стерієвич Тернавіота. Рід Тернавіотів жив у місті з 1670-х років, батько Івана звів на власні кошти ніжинський Благовіщенський монастир. Взагалі, якщо вникати в історію Ніжина, то ви, напевно, знаєте, що у свій час важливу роль у розвитку населеного пункту відіграли саме греки. Багато товарів у Лівобережну Україну було завезено саме ними. Через деякий проміжок часу в їхніх здібностях до продажів ніхто не сумнівався. Греки вміли знайти цікавий товар і вигідно його реалізувати. І вони ж не скупилися на розвиток міста, адже самі в ньому жили й хотіли користуватися доступними (на той період) благами.

Повернімося ж до самої церкви. В архітектурному відношенні церква поєднує в собі риси стилів бароко й раннього класицизму. І якщо ви обожнюєте відкривати для себе нові споруди, готові годинами милуватися унікальною архітектурою, ця церква повинна вам сподобатися. Пропорції будівлі досконалі, а декор вельми вишуканий. Особистість творця храму Іоанна Богослова точно не встановлена, однак є пропозиції, що робота належить таким кваліфікованим і талановитим архітекторам Малоросії того часу, як І. Г. Григорович-Барський чи ж А. В. Квасов. До революції 1917 року при церкві існувала парафіяльна, а також лікарня.

Будова храму

Храм Іоанна Богослова по-своєму унікальний, оскільки рідкісна українська церква тих часів створювалась двоповерховою й досить високою. Перший поверх будівлі утеплений, другий – холодний. Металевий купол церкви має сферичну форму, витягнуті аркові вікна облямовані лиштвою. Вікна захищають справжні металеві ковані решітки, що дійшли цілими до наших днів. Як і Воздвиженська церква в Ніжині, собор Іоанна Богослова являє собою різновидність храмів тетраконхового типу. Особливою деталлю інтер'єру можна назвати збережені живописні масляні фрески на стінах, що відносяться до ХVІІІ ст. У приміщеннях церкви залишилося мало старовинних елементів, серед яких вишукані ажурні сходи.

Цікаві факти та доля церкви

У кінці ХVІІІ ст. священиком церкви служив батько відомого російського мореплавця Юрія Лисянського, який був уродженцем Ніжина. Неподалік від церкви стоїть присвячений Юрію пам'ятник. Знаменитий храм і тим, що з його балкончика, будучи в місті проїздом, звертався до парафіян і благословляв місто проповідник Іван Ілліч Сергієв, який їхав до Києва, пізніше канонізований як святий праведний Іоанн Кронштадський.

З приходом радянської влади та встановленням комуністичного режиму в 30-х роках храм Іоанна Богослова був закритий. У 50-ті роки храм був відреставрований, але не для продовження в ньому минулої діяльності. Приміщення були перебудовані на адміністративні й віддані на потреби ніжинського Державного архіву.

Аж до останнього часу в будівлі церкви знаходився міський архів Ніжина. Зараз вона ніяк не використовується й перебуває в запустінні. Ходять чутки, що членами Української Православної Церкви довгі роки ведуться переговори з міським правлінням про повернення храму ніжинській православній громаді, але поки вони не завершилися успіхом.

На цей момент не проводяться ні богослужіння, ні екскурсії до цього історичного місця. І незважаючи на те, що храм приваблює погляди як ніжинців, так і численних туристів, милуватися ним можна тільки через паркан. Під час проведення ярмарків місцеві художники та майстри влаштовують під стінами храму справжній вернісаж. Це якоюсь мірою нагадує знаменитий Андріївський узвіз у столиці. Церква Іоанна Богослова є архітектурною пам'яткою українського храмового зодчества національного значення. Це одне з найкращих витворів у стилі бароко на Лівобережній Україні, який неодмінно повинен бути відновлений.

Аудіогід okTV: подорожуйте не тільки по Ніжину, але й по минулому

Як ви вже зрозуміли, у церкву навряд чи вдасться зайти через те, що зараз вона переживає не найкращі часи, і поки не відреставрована, не готова приймати парафіян. З другого ж боку, навіть постояти поряд – і те корисно й дуже цікаво. Особливо, якщо на ваш смартфон завантажений аудіогід від компанії okTV. Ми створили унікальний для світу туризму продукт, який дозволяє мандрівникам їздити по найрізноманітніших місцях України, відкриваючи для себе не лише нові пам'ятки, але й їхню історію. Безкоштовна версія створена для тих, хто краще сприймає інформацію аудійно. Ви можете прослухати коротку історію церкви Іоанна Богослова. А потім завантажуйте платну та вирушайте до Ніжина!

Перш ніж присвятити свій уїк-енд чи відпустку якомусь конкретному населеному пунктові, складіть для себе список місць, обов'язкових для відвідання. Маленька підказка: церква Іоанна Богослова в Ніжині – одне з таких. Щойно ви тут опинитесь, виймайте свій телефон, навушники та вмикайте платну версію аудіогіда. Тут вам буде надана найбільш повна інформація, контент, який ви навряд чи десь знайдете. На додаток до всього ми вмістили ще й фотографії церкви в різні періоди. Вони впорядковані за хронологією. Таким чином, стоячи біля самої церкви й бачачи, як вона виглядає зараз, ви зможете одразу ж побачити те ж місце, але багато десятиліть тому. І справді виходить, що з нашим аудіогідом у вас з'являється можливість подорожувати в минулому.

Церква Іоанна Богослова в Ніжині