Соборна площа
Соборна площа (майдан) – центр м. Ніжина у XVII-XVIII ст. (територія навколо Миколаївського собору між сучасними вулицями Якова Батюка та Миколи Гоголя). Назва площі утворилася від розташування в центрі майдану Миколаївського собору – головного храму Ніжина того часу. Площа була місцем полкових рад ніжинського козацтва та зборів міщан під час вирішення найважливіших політичних, військових та економічно-торгівельних питань. Довкола Соборного майдану тричі на рік розташовувалися торгові ряди відомих ніжинських ярмарків. У ІІ пол. XVII ст. Соборна площа була місцем показових людських страт. Поступова забудова міста Ніжина в роки Російської імперії зменшила територію Соборної площі. Сьогодні на частині колишньої площі розташовується сквер імені Миколи Гоголя.
А чи хочете ви дізнатися:
- За що був страчений на Соборній площі ніжинський козак Тарас Незнай?
- Якими ярмарками був відомий козацький Ніжин?
- Яким чином Соборна площа пов’язана з подіями Чорної ради 1663 р. в Ніжині?
- Чому козаки спалили будинок «сина диявола» -- ніжинського полковника Івана Золотаренка, що розташовувався на Соборній площі?
Цю та іншу цікаву інформацію Ви дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.
Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.
Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.
Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото
Анонс повного текста:
Екскурсії з цим місцем
Знайти житло подобово
Соборна площа, Ніжин
Земля старовинного міста Ніжина на Острі, що розкинулася на території Лівобережної України, багата на історичні й культурні пам'ятки, храми та собори. Один із головних – п'ятибанний Свято-Миколаївський кафедральний собор, назву якому дала ніжинська Соборна площа, розташована в історичній частині міста. Навколо неї зосереджені й інші монастирі, церкви, які, при погляді зверху, утворюють православний хрест. Паломники дуже часто приїжджають сюди, оскільки ці місця «намолені». А поціновувачі історії та культури прагнуть побачити всю цю красу на власні очі, що роблять абсолютно правильно.
Історія виникнення: маленька подорож у минуле
Дата виникнення соборної площі не встановлена, в історичних джерелах вона вперше згадується в XVІІ столітті. Спочатку Соборна площа відігравала важливу роль у житті місцевих мешканців: тут збиралося козацтво й містяни, щоб спільно приймати економічні, політичні та воєнні рішення. Тричі на рік навколо площі розкидали свої ряди торгові ярмарки Ніжина. Більш суворе призначення з'явилося в Соборної площі в середині XVІІ століття: тут почали проводитися показові страти. Видовище, звісно, і тоді було малоприємним, але такими були життєві уклади наших предків. Можна лише образно уявити, свідками яких ситуацій ставала ця площа. Тут вирішували долю людей, і, напевно, якби площа вміла говорити, то неодмінно розповіла б нам те, що не зберегли підручники й архівна література.
У середині XVІІ століття польська шляхта володіла практично всією Ніжинщиною, збираючи з місцевого населення численні тяжкі податки. У свою чергу, український народ опирався тиску й спробам нав'язати йому католицтво. У відповідь на похід козаків на чолі зі Степаном Остряницею шляхтич Микола Потоцький, що очолював польське військо, жорстоко розправився з бунтівниками. Власне, місцем розправи слугувала ніжинська Соборна площа, де на кілках і шибеницях протягом довгого часу знаходилися тіла повстанців.
Звільнення Ніжина від польського панування відбулося в 1648 році, коли в місто прийшло військо Богдана Хмельницького. Якоюсь мірою з цього часу й почалася історія України як такої. Звісно, не в тому вигляді, що ми знаємо її зараз, але все ж. У 1654 році відбулося об'єднання України з Російською імперією. Церемонія принесення присяги ніжинськими козаками й мешканцями міста на вірність відбувалася на Соборній площі, правда, тієї її частини, де тепер розташовується сквер, перед дерев'яним Миколаївським храмом і Троїцькою церквою.
Цікаві факти
Про історію цього місця відомо дуже багато цікавих фактів. Багато з них згадується у вкрай рідкісних джерелах, а якісь передаються місцевими з покоління в покоління. Ось деякі з них.
- У соборі на Соборній площі вінчався перший гетьман України, Богдан Михайлович Хмельницький, з Ганною – рідною сестрою полковника Івана Золотаренка, на чиї кошти й був зведений собор.
- З ім'ям Золотаренка пов'язана ще одна, менш приємна історія. Ходять легенди, що козаки спалили його будинок, що стояв неподалік від Соборної площі, на що їх підштовхнули останні події із життя полковника. У народі його прозвали «сином диявола» за здійснені жорстокі розправи під час воєнних походів. Вбитий же він був при захопленні литовського міста срібною кулею з гравіруванням, викуваною зі священної чаші. Оскільки тільки нею, за словами вбивці, можна було вигнати з людини демона й урятувати добрих католиків. Нарешті, під час заупокійної служби за Золотаренком церква загорілася, і в ній загинуло майже 500 чоловік, зокрема всі найближчі сподвижники покійного. Повторення спроби поховання ніби теж призводили до загоряння церкви.
- На Соборній площі відбувалася Чорна рада 1663 року, яка отримала таку назву через чернь, що брала участь у вибранні нового гетьмана, – рядових козаків. У результаті гетьманом став Іван Брюховецький, що раніше керував українськими військами.
- Оскільки з часом місто активно забудовувалося, розміри Соборної площі стрімко скорочувалися. Так, у наші дні частину площі займає сквер імені Миколи Васильовича Гоголя.
- Загалом, на площі мало що змінилося. Біля її основи досі стоїть кам'яний Миколаївський собор, що слугував архітектурним зразком для інших храмів Ніжина. Час від часу тут влаштовують відомі ніжинські ярмарки.
Заглиблюючись у минуле, залишається лише здогадуватися, що з усього сказано правда, а що – вимисел. Площа дійсно бачила багато подій, про які ходять легенди. Але енергетика тут, як не дивно, досить приємна, тому, проводячи своє дозвілля в Ніжині, обов'язково відвідайте це місце.
okTV: ваш персональний гід по Ніжину
Бувають ситуації, коли хочеться вирушити до того чи іншого місця, дізнатися про нього максимум, але не витрачати свого часу на групові екскурсії та грошей на індивідуального гіда. І, разом з тим, хочеться ближче познайомитися з містом, його пам'ятками. Якщо ви для чергового уїк-енду чи повноцінної відпустки обрали для себе Ніжин, наша пропозиція точно припаде вам до душі. Що, коли ми скажемо, що у вас є можливість користуватися персональним аудіогідом, який супроводжуватиме всю вашу поїздку, виконуючи роль професійного екскурсовода?
У кінці сторінки доступні дві версії для завантаження. Все, що вам потрібно, – смартфон чи планшет і навушники. Думаємо, ви навряд чи поїдете гуляти Ніжином з ноутбуком, тому тут можете послухати безкоштовну коротку версію. А от щоб познайомитися з пам'ятками ближче, зокрема із Соборною площею Ніжина, радимо вам платну версію. Тут ми пропонуємо вам винятково якісний контент, більш повну інформацію, що дозволяє заглибитися в історію. А додатковий приємний момент – наявність фотографій з різних періодів, що дозволить вам, прогулюючись по території пам'яток, дивитися на фото, порівнюючи минуле із сьогоденням.
Щоб у вас була можливість ні від кого не залежати, ми створили новинку, якою можете користуватися вже зараз. Вам не доведеться витрачати безліч часу на пошук інформації. Тим більше, що для того, щоб створити аудіогід, ми зверталися до платних джерел, використовували бібліотеки й архіви. Це означає, що на вас чекають аудіострічки з максимально корисною та захоплюючою інформацією.