Ріка Остер – ліва притока р. Десна, на берегах якої розташоване м. Ніжин – районний центр Чернігівської області. Історія р. Остер набагато довша за історію поселень-прадідів сучасного Ніжина. Вперше Остер згадується у кінці Х ст., в роки правління київського князя Володимира Великого, який боронячи кордони Русі від нападів печенігів, наказав збудувати на лівому березі річки укріплену фортецю. У ХІІ – ХІІІ ст. р. Остер, в межах сучасного Ніжина, була кордоном між Переяславським і Чернігівським князівствами. В роки Гетьманщини (XVII – XVIII ст.) води р. Остер наповнювали оборонний рів ніжинського замку. Швидкість і нестримність течії Остра в козацький період спричинила будівництво низки водяних млинів на його руслі. Починаючи з ХІХ ст. р. Остер поступово міліла, через осушення навколишніх боліт, особливо в роки радянської влади. Сьогодні рівень води головної водної артерії Ніжина підтримується лише завдяки системі шлюзів.

Чи хотіли б ви дізнатися:

- Чи був Остер судноплавним?

- Яку таємницю приховують води Остра?

- Чому у ХХ ст. р. Остер називали головним смітником м. Ніжина?

- У чому сила р. Остер?

Цю та іншу цікаву інформацію Ви  дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.

 

Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.

Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.

 

Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545

 

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Чи був Остер судноплавним?

 В часи існування Київської Русі р. Остер була другорядною гілкою відомого торгівельного шляху з «Варяг у греки». Невеликі кораблі з товарами водами Остра перепливали в Десну, далі в Дніпро. Лише на Дніпровських водах, товари з ніжинської землі перевантажувалися на більші кораблі. Згідно легенд, у 882 р. рухаючись Дніпром, а далі Десною і Остром, на ніжинські землі з Новгорода припливли варяги, що були воїнами ярла Хелга, більш відомого в історичних джерелах під ім’ям князя Олега. Рух дрібних кораблів Остром припинився у І пол. XVII ст., коли на берегах річки в межах Ніжина та навколишніх сіл було побудовано низку водяних млинів. Млини фактично розрізали річку на частини, відтепер лише маленькі човни могли плавати річкою між двома найближчими млинами.

 Яку таємницю приховують води Остра?

 У ХХ ст. відомо декілька випадків, коли мешканці м. Ніжина, купаючись у річці, знаходили там золоті та срібні монети. Старожили переказують, що це частини величезного скарбу вікінгів, чий корабель із золотом затонув у водах Остра у Х столітті. Втрачене у водах Остра золото було награбоване варягами в давньоруських містах. Через це існувало повір’я, що боги річки Остер не дозволили руському золоту і сріблу залишити рідну землю і своєю силою направили скандинавський дракар (довгий вузький дерев'яний човен вікінгів з високо заломленим носом і кормою) на підводний камінь. Неодноразово тривали регулярні пошуки затонулого судна, але вони не дали вагомих результатів. Основний скарб досі не знайдено. Легенди переказують, що боги р. Остер віддадуть скарб тому сміливцю чи сміливиці, хто зробить вчинок, що не під силу звичайній людині.

 Чому у ХХ ст. р. Остер називали головним смітником м. Ніжина?

 Як розповідали старожили, у І пол. ХХ ст. мешканці Ніжина настільки полюбили свою річку, що почали «віддавати» їй все, що мали, особливо сміття. Що в Острі тільки не плавало? Трухлі дерева, рештки їжі, зношений одяг, навіть мертві свині та коні… У роки після Другої світової війни ситуація дещо покращилася, але сучасна «пластикова ера» з однойменним посудом, різноманітними пакетами та пляшками вдруге перетворює Остер на загально ніжинський смітник. Не будемо далеко ходити, достатньо подивитися на берег річки з мосту, на якому ми зараз стоїмо.

 У чому сила р. Остер?

 Згідно переказів, р. Остер має свою неповторну силу, що криється у швидкості і нестримності її течії. За однією з версій давня назва «Остер» чи «Остр» походить від слова «гострий», що є синонімом слова «швидкий», якщо говорити про річку. Окрім сили р. Остер володіла і багатствами: силою силенною риби та птахів, що проживали в акваторії Остра та навколишніх боліт. Особливо багатим на рибу, птахів та дичину був Остер в районі урочища Ветхе.

...
Ніякого спаму

Знайти житло подобово

Річка Остер, Ніжин

Річка Остер, що знаходиться на території України, є героїнею численних легенд і сказань, які розповідають місцеві мешканці з покоління в покоління. Завдяки такій славі річка користується великою увагою серед туристів. Одні бажають побачити на власні очі привиди потопельників, а інші хочуть знайти небачені багатства, заховані на самому дні річки. Є вони там чи ні – загадка. Але легенди ходять, самі розумієте. Взагалі невідомо, наскільки правдиві всі ці історії, пов'язані з цією річкою, але факт залишається фактом: річка Остер стала своєрідною пам'яткою України. Знайти її дуже просто: вона протікає вздовж Чернігівської області, а найближчим до неї містом є Ніжин. Просто приїхати сюди, щоби подивитися на річку, напевно, трохи дивно. Втім, сюди приїжджають із великим задоволенням. Ну й, знаходячись у Ніжині, знайомлячись із пам'ятками, просто гріх не скористатися можливістю побути біля річки, хоч і не найбільшої в Україні.

Ніжин – місто на річці Остер

Місто Ніжин розташовується на березі річки Остер. Історія міста бере свій початок з 1147 року – саме в цьому році зареєстровано першу згадку про Ніжин, що раніше мав назву Уненіж. Історичних подій, що вплинули навіть на наше в вами теперішнє, тут було немало. Багато важливих осіб мало безпосереднє відношення до розвитку міста, до спорудження культових споруд, що з часом перетворилися на значущі цінності.

Незважаючи на те, що місто Ніжин маловідоме широкому колу осіб, воно має дуже багате історичне минуле та не раз страждало від іноземних загарбників. Можна сміливо заявити, що Ніжин пережив вогонь, воду й мідні труби. У ХІІІ столітті він був повністю спалений монголо-татарами. На повне відновлення місту знадобилося ціле століття, після чого воно стало частиною Великого Князівства Литовського. Внаслідок російсько-литовської війни Ніжин перейшов до складу російської держави. У подальшому місто пережило ще велику кількість змін: було в складі Польщі, Речі Посполитої, потім поверталося до Росії й, нарешті, закріпилося в Україні. Здається, тільки з цих фактів стає більш-менш ясно, що це місто точно заслуговує на увагу, адже тут втілені в реальність найрізноманітніші споруди з різних культур. На цей момент місто, що пережило багато випробувань, є досить великим промисловим центром України, у якому діє більше, ніж 15 підприємств. От, скажіть, ви самі знали про це раніше? Як показує практика, багато українців знає про Ніжин тільки з двох джерел – педагогічного університету й ніжинських огірочків, що продаються на полицях супермаркетів (і взагалі не факт, що вони мають хоч якесь відношення до самого міста).

Річка Остер – важлива та невід'ємна частина міста, що слугує будинком для унікальних представників флори й фауни. Однак, мешканці міста вимушені спостерігати за повільним, але наполегливим руйнуванням річки, що багато років вважалася неофіційним символом Ніжина. Остер страждає від забруднення побутовими відходами, і стан річки погіршується з кожним днем. Проте от вам деякі цікаві факти про річку Остер:

  1. Річка має протяжність біля 200 кілометрів.
  2. Остер – це притока Дніпра другого порядку та ліва притока Десни.
  3. Витрата води в районі гирла складає більше, ніж 3 куб. м/с, що є досить високим показником.
  4. У річці є велика кількість йоду, що робить її води лікувальними.
  5. Перша згадка про річку Остер зафіксована в Іпатіївському літописі за 988 рік.

Купатися тут чи ні – вибір кожного. Втім, якщо знайти чудове місце, то ви, напевно, побачите, що влітку ці місця забиті палатками. Поціновувачі відпочинку «дикуном» дуже рідко пропускають можливість усамітнення з природою. І це, потрібно сказати, навіть не найгірший варіант відпочинку.

Які таємниці зберігає річка Остер?

Одна з найрозповсюдженіших легенд про річку Остер каже, що на її дні знаходяться незліченні багатства, золоті монети часів Римської імперії. Основою для такого здогаду слугує той факт, що в 1873 році біля Ніжина було знайдено найбільший в Україні скарб римських денаріїв (біля 1300 монет). А в 1957 році, під час очищення річного русла, було знайдено ще один срібний римський денарій, що дозволяє думати, що не всі скарби вдалося знайти. Відтоді серед істориків і місцевих мешканців з'явилося припущення, що колись річка Остер була судноплавною. Кажуть, що у ХVІІІ столітті Остер був таким глибоким, що по ньому спокійно могли переправлятися судна. Одне з таких суден, що належало Римській імперії та перевозило в трюмах безліч дорогоцінностей, зазнало краху. Саме ці скарби досі зберігаються на дні річки, і тільки найбільш відчайдушним сміливцям вдасться їх знайти. Серед місцевих мешканців також побутує думка, що судноплавці, які загинули внаслідок трагічного краху, не змогли заспокоїтися й тепер оберігають свої скарби, – тому, щоб їх знайти, потрібно або не мати корисного умислу, або бути справжнім щасливцем.

З okTV ви відкриєте для себе всі без винятку принади Ніжина!

Якщо ви ніколи не були в Ніжині, але вам цікаво, що привабливого є в цьому населеному пункті, обов'язково приїжджайте. Пам'яток тут вистачить, щоб ви провели насичений уїк-енд, знайомлячись з пам'ятками минулого. Ви неодмінно відкриєте для себе щось нове. Але найголовніше – щоб перетворити свою подорож на щось унікальне й пізнавальне, вам не доведеться шукати гіда чи якісь екскурсійні програми. Можете керуватися лише своїми бажаннями, перевагами й можливостями. Команда okTV створила унікальний затребуваний продукт – аудіогід. Це ваша можливість знайомитися з усіма куточками України, не тягаючи з собою якісь енциклопедії, не «парячись» з приводу наявності інтернету в тій чи іншій місцевості, не прив'язуючись до потреб екскурсійних груп.

Все, що вам потрібно, – завантажити в кінці сторінки будь-яку з версій аудіогіда. Безкоштовна – це коротка й містка інформація про пам'ятки, на сторінці яких ви знаходитеся. У цьому разі тут про річку Остер. Повірте, ви будете дуже здивовані, що можна дізнатися про найзвичайнісіньку річку України. Ну а платна – ще цікавіша. Тут відтворені факти, які ви навряд чи десь знайдете, оскільки ми, щоб отримати їх, обробили далеко не одне джерело, архіви. Крім розповіді, на вас чекатимуть ілюстрації. Вони не менш цікаві. І що найприємніше для туристів – те, що ви можете завантажити ці аудіострічки на свій телефон (платну версію зручніше на планшет, щоб картинки були більші). Беріть свої навушники та вирушайте в подорож, яка неодмінно запам'ятається як одна з найцікавіших і найбільш насичених. 

Річка Остер, Ніжин