Поштова станція – комплекс споруд (кін. XVIII ст.) відділення поштової контори Російської імперії в м. Ніжині. Історія поштової справи в м. Ніжині розпочалася ще в ІІ пол. XVII століття. До появи поштової станції в Ніжині докладали рук як гетьмани України, так і правителі Московського царства, зокрема московський цар Олексій Михайлович. За наказом останнього у 1659 р. на будівництво поштового яму (станції) в м. Ніжині було виділено 3000 руб – величезна сума на той час. Спершу ніжинська поштова станція була дерев’яною, точне її місце розташування не відоме. Вочевидь, ям згорів під час однієї з ніжинських пожеж XVIII століття. Кам’яний комплекс, про який йде мова, спочатку був приватним особняком багатої ніжинської родини Клобукових. Комплекс ніжинської поштової контори складається з двоповерхової основної будівлі, двох флігелів та двох конюшень. В основній будівлі розташовувалися робочі кабінети директора станції та готель для подорожуючих. Всі будівлі комплексу, окрім правого флігеля, збереглися до нашого часу. У лівому флігелі нині розташовується музей «Поштова станція» -- підрозділ Ніжинського краєзнавчого музею, що розкриває історію пошти в Ніжині та всій Лівобережній Україні впродовж останніх 2000 років.

Чи хотіли б ви дізнатися:

- Хто був першим працівником пошти на українських землях?

- Які відомі люди зупинялися в готелі ніжинської поштової станції?

- Батько якого відомого українського художника працював сортувальником листів ніжинської контори?

Цю та іншу цікаву інформацію Ви  дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.

 

Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.

Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.

 

Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545

 

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Хто був першим працівником пошти на українських землях?

 Першими працівниками пошти на українських землях були гінці, які передавали листи або завчені напам’ять повідомлення. Через це гінцями обирали лише фізично сильних, витривалих чоловіків з гарною пам’яттю. Спочатку гінці обслуговували державні інтереси і лише з XVII ст. пошта в Україні передавала листи особистого, приватного характеру. Після створення української козацької держави Гетьманщини гінцями виступали козаки, яким гетьмани та полковники особисто довіряли. Так, починаючи з 1648 р. до Ніжина, як одного з центрів Гетьманщини, козаки доставляли офіційні укази і універсали гетьманської адміністрації.

 Які відомі люди зупинялися в готелі ніжинської поштової станції?

 У ХІХ ст., зважаючи на те, що через Ніжин пролягали основні торгівельні шляхи, що з’єднували Російську імперію з Європою та Азією, в готелі ніжинської поштової контори в ХІХ ст. зупинялися та тимчасово проживали такі відомі люди як М. Гоголя, Є. Гребінка, Т. Шевченко, О. Пушкін та інші.

 Батько якого відомого українського художника працював сортувальником листів ніжинської контори?

 У 1860 р. у сім´ї сортувальника лиcтів ніжинської поштової контори народився відомий художник-баталіст Микола Самокиш. З дитинства Микола любив природу та тварин, особливо коней. Захопившись малюванням, М. Самокиш зробив коней центральними персонажами своїх картин. Найбільш відомими є картини М. Самокиша, присвячені героїчній і славній козацькій епосі в історії України. На картинах ніжинського художника коні постають як живі, здається, що вони не захололи на полотні, а зараз вийдуть за його межі. Мистецтво було для М. Самокиша всім, ніщо не могло зупинити його малювати, навіть дві світові війни. Так, М. Самокиш робив замальовки своїх майбутніх картин разом зі своїми учнями прямо під кулями на фронтах Першої світової війни.

...
Ніякого спаму

Знайти житло подобово

Поштова станція, Ніжин

У місті Ніжині є стара поштова станція, що нині функціонує як відділення Ніжинського краєзнавчого музею. Музей кінної пошти, дійсно, єдиний у своєму роді на території України. Але про нього, як не дивно, знають далеко не всі місцеві мешканці. Що вже казати про гостей міста, яких тут чомусь не так уже й багато. Річ у тому, що цей населений пункт поки ще не «розсмакували» туристи, тому приїжджають сюди досить рідко. Але якщо вже приїжджають, то задоволення отримують безліч. Про те, що двоповерхова будівля й прилегла територія – поштова станція, можна здогадатися хіба що за смугастим стовпом біля входу. Однак експонати музею та його атмосфера дозволяють уявити, чим жила поштова станція минулих століть.

Поява ніжинської станції: як усе було

Станція функціонувала в місті з ХVІІ аж до ХХ століття. Створювалась вона паралельно з Київською та Батуринською станціями в 1669 році за розпорядженням Олексія Романова. Станція повинна була брати участь у забезпеченні поштового повідомлення між головними містами – Києвом і Москвою. Ви вже, напевно, знаєте, що Ніжин до певного моменту являв собою дуже просунутий населений пункт, був економічно розвиненим містом, і навіть чисельність населення тут була більша, ніж у Києві. Тому тут просто напрошувалася ця станція, і її виникнення – дуже мудре рішення.

Аж до ХVІІІ століття Ніжин залишався головним центром торгівлі з лівого боку Дніпра, тому тут пролягало сім із дев'яти дійсних поштових трактів. Через станцію передавалися й дипломатичні послання до європейських країн і Закавказького регіону. До ХІХ століття ніжинський поштовий комплекс став найбільшим на території Лівобережної України. А станційний готель прославився своїми постояльцями – М. В. Гоголем (що колись отримував освіту в Ніжинській гімназії), О. С. Пушкіним, М. В. Ломоносовим, Д. І. Фонвізіним, О. С. Грибоєдовим, Марко Вовчок, М. І. Глінкою та іншими видатними діячами того часу. Це місто справедливо приваблювало до себе геніїв у різних сферах життєдіяльності. Деякі тут затримувалися надовго, хтось приїжджав на дуже короткий термін. Але історія, звичайно, пам'ятає всіх цих видатних людей.

Реорганізація на музей

Історія поштового комплексу в якості музею датується 1993 роком. Це єдиний збережений в оригіналі комплекс будівель поштової контори України, оскільки дві інші станції давно ліквідовані. Він включає в себе кам'яний будинок поштової канцелярії з готелем, каретний сарай, корпус наглядача, конюшню. На музей переобладнано лише флігель наглядача станції та двоповерхову будівлю контори. Чи варто їхати сюди, щоб познайомитися з місцем ближче? Однозначно так! І якщо у вас є така можливість, ні в якому разі не проґавте її. І ось чому…

Експозиція музею

Експозиція знайомить відвідувачів з історією виникнення й розвитку кінної пошти на території України від Київської Русі до ХХ століття. Для створення експозиції було залучено як приватні колекції ніжинців, так і фонди краєзнавчого музею. У музеї представлений макет станції ХІХ століття. В одному з приміщень відтворено кімнату очікування з типовим умеблюванням того періоду – валізами й сумками, самоваром і посудом. У музеї представлено все, що було пов'язане з дорожнім побутом: скрині з поштою, поштові сумки-переноски, канцелярські прилади, підсвічники та інші елементи, без яких була неможливою діяльність поштових службовців і ямщиків того далекого часу.

У флігелі наглядача обладнано робоче місце поштового працівника – старовинні меблі, настінний годинник, поштові прилади, різьблене дзеркало, виконане місцевим майстром два століття тому. Представлена багата колекція поштових листівок і марок. Варто зазначити, що в музеї дозволено фотографувати експонати, виняток становлять лише колекція поштових марок і картини із зображенням древнього Ніжина. А деякі експонати дозволяють навіть потримати в руках.

Є окрема експозиція, присвячена відомому українському художнику й академіку М. С. Самокішу, який народився та виріс у сім'ї поштаря на поштовій станції. Працівники музею відрізняються своєю захопленістю й відданістю справі. Відвідання Музею кінної пошти супроводжується цікавою екскурсією, що оживлює представлені предмети. Екскурсоводи діляться історіями про те, як гінці доставляли грамоти від князів, яку роль відіграли гетьмани України в становленні пошти та багато іншого.

Для відвідувачів музей відкритий щоденно з 9 до 16 години, перерва – з 12 до 13. Він розташований в будинку №5 на Поштовій вулиці Ніжина.

Будь-який уїк-енд з okTV буде особливо пізнавальним

Навіть якщо ви плануєте поїздку до Ніжина по особистих справах і не особливо плануєте знайомитися з містом, Поштову станцію все-таки дуже бажано відвідати. Річ у тому, що це місце здатне повністю перевернути ваше уявлення про місто. Крім панівного тут духу історизму, не можна не відмітити й того, що пам'яток Ніжину точно не позичати. Десятки цікавих архітектурних споруд, багато з яких стало культурною спадщиною. От ви зможете перерахувати хоча б декілька? Напевно, так. Якщо ви місцевий чи ж добре знаєте історію.

З okTV вам взагалі не доведеться шукати якісь екскурсійні програми чи щось у цьому роді. Ми створили аудіогід – продукт, що дозволяє туристам отримувати максимум від своєї подорожі, якою б короткою вона не була. До вашої уваги в кінці сторінки представлено дві версії аудіострічок. Перша – безкоштовна, тут міститься базова інформація про Поштову станцію. А от платна версія куди цікавіша й насиченіша. Контент, котрим ми ділимося, – безцінний. Ви точно не знайдете його на просторах інтернету, бо ми скористалися архівами й платними джерелами, щоб його отримати. На додаток до всього – фотографії пам'ятки в різні періоди. Це ваша можливість гуляти по сучасному Ніжину, час від часу занурюючись у історичне минуле міста й усієї країни.

Поштова станція, Ніжин