Пам'ятник Лисянському

Пам’ятник та сквер Юрію Лисянському. Юрій Федорович Лисянський (1773 – 1837)– один з найвидатніших уродженців м. Ніжина, людина, яка у 1803-1806 рр. здійснила першу навколосвітню подорож від імені Російської імперії. Результати навколосвітньої подорожі та своїх спостережень Ю. Лисянський описав на сторінках праці «Подорож навколо світу», що була надрукована у 1812 р. Його дослідження поклали початок новій морській науці – океанографії. У 1974 р., з нагоди 200-ліття народження Ю. Лисянського, в м. Ніжині було встановлено пам’ятник на його честь та однойменний сквер. У 2017 р. сквер Ю. Лисянського було реставровано. Відтепер огорожа скверу прикрашена півкулями, що символізують географічні об’єкти, відкриті Ю. Лисянським.

А чи хочете ви дізнатися:

- Чому дитячі роки Ю. Лисянського пройшли в церкві?

- Яку роль в житті Ю. Лисянського зіграла Великобританія?

- Яку таємницю приховують кораблі «Надія» та «Нева»?

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Чому дитячі роки Ю. Лисянського пройшли в церкві?

 Ю. Лисянський народився в сім’ї в священика церкви Іоанна Богослова. Будинок, в якому пройшли дитячі роки мореплавця зберігся до нашого часу і є однією з найстаріших одноповерхових будівель Ніжина ІІ пол. XVIII століття. Втім, Ю. Лисянський не пішов батьковими стежками. Його змалку вабило море, а не релігія. Спускаючи на води Остра саморобні кораблики, маленький Юрко вже бачив себе успішним підкорювачем володінь Нептуна.

 Яку роль в житті Ю. Лисянського зіграла Великобританія?

 У 1793 р. Ю. Лисянського та його товариша Івана Крузенштерна, як найкращих і перспективних молодих офіцерів флоту Російської імперії, було відправлено на стажування до Великобританії. В ті часи тривали Наполеонівські війни, в яких Російська імперія та Англійське королівство були союзниками проти французів, що і стало запорукою подорожі ніжинця до Туманного Альбіону.  За сім років стажування Ю. Лисянський набрався досвіду в найкращих англійських військових та відвідав Канаду, США, Індію та Африку. Цікаво, що у 1795 р. Ю. Лисянський мав особисту аудієнцію у першого президента США Д. Вашингтона.

 Яку таємницю приховують кораблі «Надія» та «Нева»?

 Кораблі «Надія» та «Нева», на яких у 1803-1806 рр. українець-ніжинець Ю. Лисянський та німець І. Крузенштерн здійснили першу російську навколосвітню подорож, насправді були не російського виробництва. Ю. Лисянський придбав їх під час свого перебування у Великобританії. Спочатку кораблі носили назви «Леандр» та «Темза» і лише вже в Росії вони отримали нові імена – «Надія» та «Нева». Таким чином, в успіху російської навколосвітньої подорожі є українська, німецька і англійська складові. 

...
Ніякого спаму

Знайти житло подобово

Пам'ятник Лисянському, Ніжин

Є такі міста, знайомство з якими повністю змінює ставлення до населеного пункту, сформоване до моменту приїзду до нього. Таким місцям характерний непідробний шарм, особлива енергетика. Гостинне місцеве населення – ще один бонус для гостей. І одне з таких привабливих місць, українське місто Ніжин – справжнє джерело культурно-історичних пам'яток: тут більше 100 архітектурних будівель, 70 пам'яток, 10 монументів і безліч церков, храмів та монастирів. Але, крім того, місто відоме й своїми вихідцями, серед яких, безсумнівно, варто згадати письменника Миколу Васильовича Гоголя, актора Марка Бернеса, художника Миколу Семеновича Самокіша й, звичайно ж, відомого мореплавця Ю. Лисянського. Ось, власне, про останнього, його причетність до Ніжина, життєдіяльність дізнаєтеся зараз.

Мандрівник-дослідник: яке відношення має Лисянський до Ніжина

Хлопчик народився в 1773 році в сім'ї місцевого священика, який ніс службу в ніжинському храмі святого Іоанна Богослова в кінці ХVІІІ ст. Власне, з перших фраз стає зрозуміло, хто такий Лисянський і що його пов'язує з дивовижним містом Ніжином. Неподалік від будівлі церкви знаходиться встановлений Юрію пам'ятник. Лисянський належав до давнього дворянського  козацького роду, що дозволило йому обрати власний життєвий шлях.

Молодий Лисянський не пішов по стежині батька й отримав освіту в Морському кадетському корпусі в Москві, хоча почав навчатися, як і багато його однолітків, у місцевому народному училищі. Там він познайомився й став близьким другом, соратником, куди відомішим у майбутньому, ніж він сам, мореплавцем Іваном Федоровичем Крузенштерном. Друзі вирішили здійснити першу у світі навколосвітню подорож на парусних шлюпках – «Неві» та «Надії». Експедиція була успішною, під час неї Лисянський відкрив один із островів Гаваї, який потім був названий на його честь. Відвідання США було відзначене зустріччю Юрія із Джорджом Вашингтоном – відомим американським президентом.

На зворотному шляху Лисянський провів шлюпку «Нева» від Китаю до Англії без єдиного заходу в порт, чого раніше ніколи не робив. Після повернення Лисянський написав книжку про свої навколосвітні подорожі, опубліковану на власні кошти в 1812 році в Російській імперії, непомітну для громадськості, а також у 1814 році в Англії, де вона отримала загальне визнання й була розкуплена за лічені дні.

Лисянський був дуже скромною людиною, як писав про нього Крузенштерн, що слугувало причиною його виходу на другий план. Замість всесвітньої слави, він отримав золоту шпагу від команди корабля, з якою долав багато випробувань, а також премію, пенсію й звання від держави. Лисянський служив на флоті й брав участь у багатьох великих воєнних походах того часу. Він проходив навчання морської справи на англійському флоті.

На пам'ять про Лисянського: місцевий герой

У місті Ніжині на честь відомого капітана й мореплавця названо сквер та вулицю. Чудом зберігся будинок батька мореплавця – протоієрея Федора. Біля будинку, неподалік від центральної ніжинської площі, у 1974 році було встановлено скромний пам'ятник Юрію Федоровичу Лисянському. Неподалік, у будівлі університетської бібліотеки, досі зберігається подарований уже капітаном Лисянським атлас. Сьогодні ім'я капітана носить російський криголам «Мореплавець Юрій Лисянський», побудований біля 1970 року.

На жаль, ім'я та заслуги Юрія Федоровича Лисянського багато в чому забуті, причому незаслужено. Він фактично був затьмарений славою Івана Крузенштерна, про пригоди якого знає будь-яка сучасна дитина. Незважаючи на це, Лисянський прожив насичене життя, повне небезпек і захоплюючих подій, а його ім'я навіки закарбоване в цілому ряді географічних назв, від вулиць до островів, мисів і проток. А приїжджі до Ніжина туристи й місцеві мешканці, прогулюючись по вулицях міста, хоч-не-хоч згадують ім'я відомого мореплавця-першопрохідця.

okTV розповість більше

Проводити всі вихідні вдома на дивані, за якимись домашніми справами чи безділлям – корисно. Але тільки якщо цей формат дозвілля – скоріше виняток із правила, ніж правило. Сучасні темпи життя змушують нас робити не зовсім те, що хочеться, відпочивати не так, як хочеться. Але ви господар своєї долі. А це означає, що можете самі вирішувати, як проводити власний вільний час.

Зараз, щоб подорожувати, точно не потрібно збирати великі валізи чи картаті сумки з речами. У вас немає потреби заздалегідь домовлятися з екскурсоводами або групами мандрівників, які кудись вирушатимуть. Якщо хочете відвідати Ніжин, досить лише цього бажання. Все, що вам потрібно, – проїзні документи, гроші та аудіогід. До речі, про останній! Компанія okTV розробила унікальний продукт, завдяки якому у вас на смартфоні буде персональний гід. Незалежно від пори року й погоди він завжди буде з вами. У кінці сторінки є аудіострічки, завантаживши які, можете спокійно вирушати в подорож і ні про що не хвилюватися. Не беріть з собою енциклопедій, тому що найякісніший контент уже зібраний у наших аудіозаписах. Ми обробили десятки архівів, відвідали дуже багато бібліотек, щоб знайти дійсно цікаву інформацію, якою повинен володіти кожен турист. У платній версії більш повна інформація, а також туди додано фотографії пам'яток у різні періоди. Таким чином, ви, стоячи біля самого пам'ятника Лисянському, зможете побачити, як виглядала ця статуя раніше, і порівняти її із сучасною версією. Цей пам'ятник далеко не єдиний у Ніжині, що гідний уваги туристів. Завантажте аудіострічки з усіх цікавих вам пам'яток, щоб прогулянка по Ніжину була максимально пізнавальною й цікавою.       

Пам'ятник Лисянському, Ніжин