Пам’ятник Миколі Гоголю розташовується в центрі «Старого міста» й нагадує ніжинцями і гостям про найвідомішого випускника Гімназії вищих наук імені братів Безбородько. Пам’ятник було встановлено у 1881 р. на кошти меценатів та інших випускників гімназії: В. Тарнавського, Г. Галагана, М. Гербеля та інших. Монумент є найпершим пам’ятником, встановленим на честь М. Гоголя в Україні, тодішній Російській імперії та світі в цілому. Автором пам’ятника був скульптор Пармен Забіла. Микола Гоголь – відомий український письменник, навчався в Гімназії вищих наук впродовж 1821-1828 років. Саме тут сформувалися його життєві цінності, виробився талант письменника. М. Гоголя часто любив прогулюватись стародавнім Ніжином, його центральними вулицями та околицями. Згадки про ніжинську місцевість інколи виринають у його творах, наприклад Мостова вулиця згадується в «Мертвих душах». Під час навчання в Ніжині М. Гоголь написав відомий твір «Нечто о Нежине или дуракам закон не писан», який сам же згодом і спалив.

А чи хочете ви дізнатися:

- Чим приваблювала М. Гоголя Мостова вулиця?

- Чи був М.Гоголь слухняним учнем?

- Що робив М. Гоголь в театрі Гімназії?

- В чому полягає таємниця пам’ятника М. Гоголя в Ніжині?

Цю та іншу цікаву інформацію Ви  дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.

 

Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.

Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.

 

Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545

 

 

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Чим приваблювала М. Гоголя Мостова вулиця?

 За словами відомого ніжинського краєзнавця Г.В. Самойленка, часті прогулянки М. Гоголя Мостовою вулицею були покликом його душі. Юний Гоголь бував на цій вулиці щонеділі. Він не відвідував шинки та кав’ярні, не крав в карти та більярд, як його товариш по навчанню Микола Кукольник, не впадав за вродливими панянками, не потопав в безладних бійках, як інші гімназисти. Його манило спостереження за цікавими і неординарними персонами, які приїжджали в каретах на вул. Мостову: військові в мундирах, торговці, священики, дипломати та інші. М. Гоголь довго розглядав їх, вивчав. Згодом на основі цих спостережень за випадковими людьми, виникли десятки персонажів його майбутніх творів.

 Чи був М.Гоголь слухняним учнем?

 М. Гоголь–гімназист не відрізнявся гарною дисципліною та старанністю в навчанні. Молодий Гоголь дозволяв собі насмішки над викладачами, зривав заняття. Також, як і інші гімназисти, він потай втікав з території гімназії, щоб погуляти околицями міста. Саме втікав, бо в ті часи гімназисти і навчались і жили на території навчального закладу. Гімназія вищих наук ім. братів Безбородьків була навчальним закладом закритого типу, з якого без дозволу адміністрації заборонялося самовільно виходити.

 Що робив М. Гоголь в театрі Гімназії?

 В роки навчання М.Гоголь проявив себе як талановитий актор. Втім, в театральних смаках Микола дещо відрізнявся від інших: він полюбляв грати жіночі ролі. Іншою родзинкою театральної гри М. Гоголя були його участі в німецькомовних виставав, при тому, що німецькою мовою він не володів. Але глядачі не мали претензій до його мови, схожої на німецьку, бо самі її не знали, але боялися про це сказати, продемонструвавши свою відірваність від тодішнього високого європейського театру.

 В чому полягає таємниця пам’ятника М. Гоголя в Ніжині?

 Автор пам’ятника М. Гоголю Пармен Забіла зробив величезну справу – він увіковічнив в камені талановитого випускника Гімназії вищих наук, іменем якого зараз називається цей навчальний заклад – Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя. Втім, в цьому ж камені, Пармен Забіла увіковічнив і себе. У складках плаща М. Гоголя він зобразив свій силует, тим самим продовживши пам'ять поколінь про себе до тих пір, поки житиме пам’ятник М. Гоголю в Ніжині.

...
Ніякого спаму

Знайти житло подобово

Пам'ятник Гоголю в Ніжині

Як би це дивно не прозвучало, але багато хто навіть не знає про існування такого міста, як Ніжин. Хоча це важливий населений пункт, у якому творилася історія. Тут же є величезна кількість гідних уваги пам'яток. І хоча б раз у житті тут варто побувати. Ну, хоча б тому, що сам Гоголь мав відношення до цього місця. Хочете дізнатися яке? От і чудово! Саме час. Статуя Миколи Гоголя має важливе значення для Ніжина. Ніяке інше місце в населеному пункті не йде в порівняння з цим монументом за популярністю. Взяти хоча б тих самих випускників педагогічного університету (до речі, імені Гоголя): щойно настає весняне тепло, біля меморіалу починають миготіти вбрані студенти й випускники. Поїхати звідти без фотографії на фоні Гоголя однозначно не комільфо. Адже Гоголь – це своєрідний ніжинський бренд J І якщо ви досі асоціюєте цього великого генія лише з Полтавою й Диканькою, саме час дізнатися дещо ще.

Про основну ніжинську пам'ятку

Пам'ятник письменнику встановлений у затишному міському парку. Це найперший у світі пам'ятник великому класику. Ніжин пишається цим фактом. Такої честі місто удостоєне тому, що тут майбутній творець безлічі незрівнянних творів закінчив школу князя Безбородька, отримавши вищу освіту. У часи перебування Миколи Васильовича Ніжин став розвинутим центром Чернігівської області. Тому містяни, полюбивши письменника, вирішили увіковічити його образ, назавжди залишивши в місті. Монумент відкрили. Відбулося це 4 вересня 1881 року. Ініціювали встановлення статуї випускники-філологи місцевого інституту.

Біля пам'ятника Гоголю нині розташовано металеву огорожу й дивовижні ліхтарі, що збереглися ще з відкриття меморіалу. Обдарований письменник гідний неперервної уваги, яку й проявляє до нього як місцеве населення, так і мандрівники. Кожного разу тут можна відкрити для себе щось нове. Перші ранкові враження від прекрасного монументу – спогади ніжинців про Гоголя та велика йому пошана; вдень тут чується гра дитячого духового оркестру; вечірнє освітлення обеліска надає цьому місцю особливої романтичності. Всі лиття з чавуну та бронзи виконано під чуйним керівництвом проектанта в ливарному ательє Ботта й Шопена, що в Санкт-Петербурзі.

Приємний сквер – знамените інтелектуальне містечко

Говорімо відверто: ця пам'ятка дійсно зроблена дуже гарно. Тут тільки й можна відволіктися від полуденної спеки й буденної метушні. У сквері живуть білочки, але показуються вони нечасто. Меморіал був зведений на постамент на кошти населення Ніжина (до Жовтневої революції 1917 року) і благополучно пережив лихоліття:

  • революцію;
  • махновщину;
  • політику непу;
  • ВВВ;
  • окупацію німецькою армією міста Ніжина;
  • сталінізм;
  • часи перебудови.

І знаходиться меморіал тут досі. Ви лише вдумайтеся в ці факти! Уявіть, скільки реальних історій міг би розповісти нам цей пам'ятник, якби вмів говорити. Він був свідком найрізноманітніших подій, він «бачив», як розвивалася історія, пов'язана не тільки з Ніжином, але й зі всією країною. А чи багато місць і пам'яток може похвалитися чимось подібним? Скажемо одразу: ні! Тому, якщо у вас випали якісь спонтанні вихідні чи міні-відпустка, які не хочете провести безглуздо, саме час відвідати Ніжин. Місто, у якому є на що подивитися.

Про скульптора Пармена Забілу: як автор створив дещо ідеальне

Відмінна особливість скульптурної статуї – захований авторський рукопис як профіль, розташований на зрізі бюсту, біля фалд гоголівського плаща. Невелика грань здається спочатку затемненою й рівною, але тонко скомпонований та майстерно вироблений рельєф філіграні в обумовленій точці огляду відкриває обличчя п'ятдесятирічного Забіли. Краї складок зображують контур профілю: лоб, гачкуватий ніс, губи, борідку. Контури філіграні обмальовують випуклий лоб, зачіску, глибоко посаджені очі, широкі скули. Таким чином, Пармен Забіла увіковічив сам себе. Тому багато мандрівників пильно розглядає деталі статуї.

Мабуть, такий геній, як Гоголь, дійсно гідний такої тонкої й скрупульозної роботи не менш геніального майстра. Якщо подивитися на цей пам'ятник здалеку, то в голові, напевно, промайне думка типу: «Ну, пам'ятник і пам'ятник!». Але! Ви просто підійдіть і придивіться до дрібниць. Вони справді не залишать вас байдужими, оскільки така робота не може залишатися не оціненою гідно.

Історичні факти про пам'ятник Гоголю

Обеліск споруджено на індивідуальні кошти. Ініціатива його створення виходила від:

  • минулих випускників ліцею князя Безбородька, викладачів і студентів філологічного напрямку навчання місцевого інституту;
  • авангардної ніжинської громадськості;
  • ніжинських дворян.

В. Тарновський та інші, заручившися заступництвом відомого вельможі, Кочубея, отримали дозвіл на зведення в Ніжині меморіалу Гоголю. Студенти й художники-передвижники взяли активну участь у зборі коштів. Вони організували картинну виставку, а виручку від реалізації полотен передали у фонд побудови меморіалу. Зібрано було всього 8 905 рублів. На ті часи – дуже великі гроші, яких вистачило для створення такого пам'ятника в запасі. Отже, по праву Ніжин може похвалитися першим на планеті монументом Миколі Васильовичу Гоголю, і цей пам'ятник вважається першим меморіалом українським письменникам у світі. Автор проекту – чернігівський уродженець, скульптор, академік Петербурзької академії мистецтв Пармен Забіла. Лиття обеліску виконувалося в Санкт-Петербурзі.

Пам'ятки Ніжина цікаво пізнавати з okTV

Зізнайтеся чесно, чи є у вас список населених пунктів України, які ви хотіли б відвідати? Сподіваємося, що є. І ще більше сподіваємося, що Ніжин обов'язково входить до їх числа. А якщо ні, саме час його туди додати. Річ у тім, що місто, хоч і зовсім невелике, може похвалитися не тільки захоплюючою історією, але й немалою кількістю пам'яток. Серед них і пам'ятник Гоголю. Ви неодмінно повинні його відвідати, якщо тут будете. Ну а оскільки зовсім необов'язково замовляти екскурсію чи наймати індивідуального екскурсовода, ви взагалі, хоч зараз, можете приїхати до цього міста, щоб познайомитися з ним і його пам'ятками ближче.

Як зробити поїздку до Ніжина захоплюючою, при цьому ні з ким не зв'язуючись? Дуже легко! Спеціалісти okTV вже створили унікальну пропозицію, аналогів якій у багатому світі туризму просто не існує. Це аудіогід. Ми збираємо найцікавішу, важливу інформацію про всі пам'ятки нашої країни, і пам'ятник Гоголю, що знаходиться в Ніжині, звичайно, не став винятком. Все, що ми записали в платній версії аудіогіда, – інформація, що лежить на поверхні. Щоб отримати ті знання, якими ділимося з вами, ми перечитали дуже багато літератури, частину якої знаходили в архівах. Також у платній версії є зображення – фото родом з минулого. Вам нічого не потрібно встановлювати. Просто завантажуйте на свій телефон запропоновану нами стрічку, беріть із собою навушники – і вперед! Щойно дістанетеся до пам'ятки, обов'язково запустіть аудіофайл і слухайте: приємний голос на фоні не менш приємної музики розповість вам цікаві історичні факти, пов'язані з пам'ятником Гоголю та Ніжином загалом.  

Пам'ятник Гоголю в Ніжині