Миколаївський собор

Миколаївський собор – центральний храм міста ІІ пол. XVII – XVIII ст., найстаріша кам’яна будівля Ніжина, що дійшла до нашого часу. Храм було закладено у 1655-1658 рр. на кошти представників козацької старшини, зокрема ніжинських полковників братів Івана та Василя Золотаренків. Миколаївський собор збудований у стилі українського бароко і є одним з найперших храмів цього стилю на Лівобережній Україні. 

А чи хочете Ви дізнатися:

- У чому полягає унікальність Миколаївського собору?

- Чому ніжинські козаки слухали церковну службу в стінах Миколаївського собору окремо від полковника і старшини?

- Хто з відомих українців бував у стінах Миколаївського собору?

Цю та іншу цікаву інформацію Ви  дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.

 

Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.

Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи за тел. +380674468545

 

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

У чому полягає унікальність Миколаївського собору?

 Собор відігравав важливу роль у політичному житті міста. Неодноразово в його стінах складалися присяги ніжинців на вірність московському царю та благословлялися військово-політичні наміри ніжинських полковників. Унікальність Миколаївського собору полягає в тому, що за всю свою 360-літню історію храм ніколи сильно не постраждав від війн та природніх лих. До наших днів зберігся внутрішній розпис храму, що зачаровує віруючих та гостей міста.

 Тривалий час побутувала легенда, що саме в ніжинському Миколаївському соборі вінчався гетьман Б. Хмельницький разом зі своє третьою дружиною, сестрою братів Золотаренків Ганною. Втім, це лише легенда. В дійсності, на момент одруження Ганни і Богдана у 1652 р. ніжинського Миколаївського собору ще не існувало, адже він був закладений у 1655-1658 роках. Скоріш за все, подружжя вінчалося або у Чигирині – столиці гетьмана Б. Хмельницького, або у Корсуні – звідкіля Ганна Золотаренко була родом.

 Чому ніжинські козаки слухали церковну службу в стінах Миколаївського собору окремо від полковника і старшини?

 Дійсно, рядові ніжинські козаки заходили до собору через центральний вхід і молилися посеред храму. Натомість, ніжинський полковник і старшина заходили до храму через маленькі дверці, зліва від центрального входу. Заходячи до святині старшина низько схиляла голову, часто билася нею об одвірок. Незручності, як бачимо, не для старшини. В основі всього цього лежав давній козацький звичай: гріх за вбитих козаками у поході ворогів несуть не козаки, які підняли шаблю, а старшина, яка віддала їм наказ. Тому, заходячи до храму і схиляючи голову, старшина каялася у вчиненому і покладалася на волю Божу. Втім, незручності для старшини були лише на вході до Миколаївського собору. Безпосередньо службу старшина слухала не з рядовими козаками Ніжинського полку, а стояла окремо на балконі.

 Хто з відомих українців бував у стінах Миколаївського собору?

 Собор відвідало мінімум три гетьмана. У 1663 р. гетьман Іван Брюховецький склав тут присягу на вірність московському царю після подій Чорної ради. У 1673 р., відвідуючи в Ніжині ніжинського протопопа Симеона Адамовича, до Миколаївського собору заїздив почет гетьмана Івана Самойловича. У 1696 р. в храмі перебував гетьман Іван Мазепа. До слова, саме в стінах Миколаївського населення Ніжина  неодноразово складали присягу на вірність Москві. Остання присяга на вірність російському імператору Миколі ІІ відбулася у жовтні 1905 р., коли провладні сили намагалися зупинити протести ніжинської студентської молоді.

...
Ніякого спаму

Екскурсії з цим місцем

Знайти житло подобово

Миколаївський собор у Ніжині

Могутня й спрямована вгору Соборна церква Святого Миколи в Ніжині – одна з головних і найдавніших культурно-історичних пам'яток міста. Вона знаходиться на Соборній площі, що виникла незабаром після заснування міста та яка слугувала місцем прийняття важливих економічних, політичних і соціальних рішень. Історична складова Ніжина, до речі, дуже цікава. І хоч туристична інфраструктура (поки що) розвинена не на дуже високому рівні, кількість мандрівників, охочих познайомитися з цим містом, стабільно зростає. І якщо ви вже знаходитеся тут, саме час відвідати й Миколаївський собор.

Виникнення храму

Собор був побудований на місці старого дерев'яного храму. Історики відносять споруду до 1650-1560-х років, але точна дата не згадується навіть у архівних документах. Будівництвом Миколаївського собору керували Київський, Галицький і Митрополит всієї Русі. Саме ж будівництво здійснювалося ніжинськими козаками. Кошти на зведення собору надали полковник Іван Золотаренко, родич і соратник Богдана Хмельницького, та його брат Василь Золотаренко. Частину коштів заповіла на будівництво місцева міщанка В. Копачовчиха. Якщо вникати в історію Ніжина, то ви, напевно, дізнаєтеся, що ніжинці – народ-вірянин. Тут з особливим трепетом ставляться до священних місць, перетворюючи їх на цінність і гордість населеного пункту. Десятки цікавих споруд, огорнених у дух сакральності, красуються тут всюди.

Цікаві факти та особливості побудови храму

У Свято-Миколаєвському соборі відбувалося вінчання голови Гетьманщини Богдана Михайловича Хмельницького з сестрою Золотаренка – Ганною. З храмом пов'язані й події Чорної ради 1663 року, де рядові козаки й бідні верстви населення, що називалися черню, обрали нового українського лідера – Івана Брюховецького. Новообраний гетьман і його військо прийняли присягу в храмі на Соборній площі.

На початку ХVІІІ століття настоятелем собору був отець Павло, що доводився братом Стефану Яворському – наміснику патріаршого престолу Російської імперії. Митрополит пожертвував кошти, на які в Ніжині був зведений Благовіщенський монастир, що існує по цей день. На початку 1900-х років у храмі були обвінчані дочка заможного купця та вчитель місцевої гімназії – батьки відомого радянського вченого, «батька космонавтики» Сергія Павловича Корольова.

Висота споруди складає 55 метрів, що характерно для багатьох українських храмів того періоду. Зовнішній вигляд одразу видає парадне призначення масивної й вражаючої споруди. Собор п'ятибанний, звернений фасадами на всі чотири сторони світу, до всіх площ. У камінні реалізовано всі традиційні для дерев'яного зодчества прийоми. Собор займає панівне положення в міській забудові й досі, незважаючи на зміщення центру. Він стоїть біля основ колись головних ніжинських площ – Соборної та Ярмаркової, які слугували місцем проведення відомих і за межами міста ніжинських ярмарків. Не дивно, що в околицях церкви завжди досить шумно.

Історична перспектива

У період встановлення радянської влади була втрачена шанована ніжинцями ікона Божої Матері, якій парафіяни молилися для спасіння від засухи. Зате після війни собор отримав мощі святого великомученика Пантелеймона, а також його ікону. Вони були надіслані в кінці 1990-х років з НДР емігрованим туди колишнім служителем храму Прохором.

До 1930 року перед собором красувалися капличка й дзвіниця, які були зруйновані в ході боротьби радянської влади з православною церквою та духовенством. Більшовики не придумали нічого кращого, як перетворити будівлю Свято-Миколаївського собору на соляне сховище. На час окупації міста фашистами собор слугував підтримкою місцевим мешканцям, але після звільнення Ніжина знову був закритий. За ці роки він декілька разів горів і відновлювався. У 50-ті роки в одному з флігелів розпочав роботу ніжинський Будинок культури, який функціонував аж до 1990-х років.

Після завершення періоду перебудови в Соборі Святого Миколая було проведено комплексну реставрацію, після чого він був знову повернений Українській Православній Церкві. Сьогодні двері Миколаївського собору відкриті для всіх прихожан, а сам він став одним із головних місць паломництва туристів. Сюди приїжджають не тільки зі всієї України. Як показує практика, багато європейців прагне до Ніжина саме з метою помилуватися цим храмом. І неважливо, якого ви віросповідання. Ключовий аспект, як не крути, полягає в тому, що тут і в околицях панує дивовижна енергетика спокою, дух історизму й благоговіння. Тому неодмінно варто насолодитися скромною розкішшю цієї історично значущої споруди.

Вирушайте до Миколаївського собору в Ніжині з аудіогідом від okTV

Якщо до списку місць, які хочете відвідати, входить Миколаївський собор, що вивищується в Ніжині, ви, напевно, захочете дізнатися максимум інформації про нього. Так, наприклад, навіть коротко викладені вище дані вже дозволяють зробити висновки, що ця споруда мала непросту долю. Але навіть незважаючи на події, які пережив собор, він зберігся у своєму чарівному вигляді й тішить сучасних людей. Щоб дізнатися якомога більше цікавих фактів про собор, необов'язково витрачати безліч часу на пошук і вивчення інформації. Спеціалісти okTV вже все зібрали воєдино, використовуючи платні джерела й архівні дані. Тому в кінці сторінки є дві версії аудіогіда. Щоб зрозуміти формат розповіді, прослухайте безкоштовну версію. А от якщо ви хочете більшого, завантажуйте на телефон платну. Тут не тільки сильна змістова складова, але й наявність фотографій. Таким чином, ви побачите, який вигляд мав Миколаївський собор у різні періоди. Вам не доведеться ні на що витрачати час, ви не будете переплачувати за індивідуальні екскурсії чи гуляти по місту в компанії незнайомих вам людей у групі. Ви зможете організувати свою подорож так, як самі того бажаєте. І все, що потрібно для комфортного й пізнавального дозвілля в новому місті, – аудіогід.

Миколаївський собор у Ніжині