Ніжинський замок – система укріплень Ніжина, що існувала впродовж XVII – XVIII ст. Замок був збудований на місці оборонної фортеці часів Київської Русі. З 1620 р. у ніжинському замку розташовувалися жовніри та реєстрові ніжинські козаки Речі Посполитої. У 1648 р. в ході Національно-визвольної революції українського народу під проводом гетьмана Б. Хмельницького польські жовніри були вибиті з замку, згодом замок став найміцнішою фортецею Ніжинського козацького полку. Після Переяславської угоди 1659 р. між Гетьманщиною та Московським царством ніжинський замок, аж до 1764 р.,  був переданий у відання московських воєвод, яких направив Кремль до Ніжина на постійну службу. У кін XVIII ст. ніжинська фортеця поступово прийшла в занепад. Петербург сильно боявся можливого бунту українського народу проти російського панування і того, що полкові фортеці могли стати їх опорними пунктами. До сер ХІХ ст. ніжинський замок прийшов у остаточний занепад, а його територія стала використовуватись як торгівельна площа. Зараз на землях колишнього замку розміщується Ніжинський комунальний ринок.

А чи хочете Ви дізнатися:

- Хто доклав рук до будівництва ніжинського замку?

- Як виглядав ніжинський замок?

- Хто з ворогів намагався захопити ніжинський замок?

Цю та іншу цікаву інформацію Ви  дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.

 

Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.

Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.

 

Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Хто доклав рук до будівництва ніжинського замку?

 За однією з гіпотез, ніжинський замок був побудований згідно креслень відомого французького військового інженера Гійома Левасера де Боплана. Француз тривалий час перебував на службі у польського короля і збудував для нього цілий ряд майже неприступних фортець. Однією з них була ніжинська фортеця.

 Як виглядав ніжинський замок?

 Ніжинський замок складався з 11 башт, на 10 з яких розташовувалися гармати. Замок оточувався ровом, який обгинав весь периметр укріплень і в який набиралася вода з р. Остер. Також, замок оточувався земляним валом. Потрапити до замку можна було лише по мосту через рів, що піднімався й опускався за допомогою ланцюгів. На території замку розташовувалася Замкова або Богоявленська церква, що теж являла собою військово-стратегічний об’єкт: міцні стіни храму могли витримати гарматні постріли, а церковну дзвіницю можна було використовувати як місце для стрільби з мушкетів та малокаліберних гармат.  На території замку було декілька порохових льохів. Неприступність ніжинського замку доповнювала система підземних ходів, що вели в різні напрямки й могли врятувати мешканців фортеці під час облоги.

 Хто з ворогів намагався захопити ніжинський замок?

 Ніжинський замок розташовувався на кордонах Гетьманщини з Великим князівством Литовським та Московським царством, що визначало його стратегічне військове значення, як для Чигирина, так і для сусідніх держав. Всі прагнули володіти Ніжином. Лише у ІІ пол. XVII ст. відомо про 5 спроб ворогів захопити Ніжин. Так, у 1651 р. ніжинський замок штурмували війська литовського князя Януша Радзивілла, у 1659 р. – московські війська князя Григорія Ромодановського, у 1661 р. кримські татари, у 1664 р. – війська польського короля Яна ІІ Казимира, у 1708 р. – шведські війська короля Карла ХІІ. Всі ці приступи завершилися поразкою ворогів. Ніжинський замок вистояв. Найбільших руйнувань Ніжин зазнав лише у 1668 р., під час другої українсько-московської війни, у ході якої війська московського князя Г. Ромодановського спалили все дерев’яне передмістя Ніжина, забравши до Московії тисячі полонених українців. Більшість з них, у майбутньому, так і не повернулися на Батьківщину.

...
Ніякого спаму

Екскурсії з цим місцем

Знайти житло подобово

Ніжинський замок

Ніжин – досить велике місто, що являє собою районний центр у Чернігівській області. Воно є одним із найбільших в області. А якщо вникати в історію, то в XVІІ столітті воно було більшим за Київ: тут і людей мешкало більше, і економічна діяльність була куди багатшою, ніж у нинішній столиці (на ті часи, звичайно). Вперше в історичних хроніках Ніжин згадується в 1078 році в «Повісті минулих літ». Однак це не найперше поселення людей на цих землях. Археологи знайшли тут містечко, датоване ІІІ століттям до н. е й навіть поселення ІІІ-V ст., що належать до Черняхівської культури. Історія Ніжина досить вражаюча, місто та його історичні пам'ятки ставали свідками найрізноманітніших подій минулого, які вплинули на формування вже нашого з вами теперішнього.

Рання історія: що потрібно знати про Ніжин

У часи Київської Русі тодішнє містечко Уненіж належало до Чернігівського князівства. Воно також, як і більшість сусідніх поселень, було спалене монголо-татарами. Заново Уненіж був відбудований в середині ХІV століття. Тоді він увійшов до складу Литовського князівства. Через постійні війни місто переходило під владу спочатку Московського князівства, а пізніше – Речі Посполитої. А в період Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького тут був створений Ніжинський козацький полк. Він активно брав участь в облозі фортеці Кодак. Також місцеві козаки з особливою самовіддачею захищали північну частину Чернігівщини. У 50-х роках ХVІІ століття козаки допомагали звільняти Білорусь від польсько-литовських загарбників. Після чого на Переяславській раді Ніжин, разом із прилеглими землями та всією Лівобережною Україною переходить під владу Московського царства. Через це тут часто виникають повстання проти влади Росії.

Знаменита Чорна рада відбулася 17 червня 1663 року саме в Ніжині. Тоді на збори прийшло 14 тисяч козаків зі всієї України. На Чорній раді обирали майбутнього гетьмана Лівобережної України. Ці збори проводились під час постійних воєнних конфліктів, через що багато козаків загинуло. Серед них були й два інших претенденти – Яким Сомко та Василь Золотаренко. Козаки потроху втрачали контроль над ситуацією. Остаточно надія України на незалежну державу зникла після смерті І. Брюховецького в 1668 році. Тоді владу отримала старшина, що виступала за союз із Росією. Сам Ніжин сильно постраждав від постійних воєнних конфліктів і зокрема від російських військ, що придушували антиросійські повстання.

Зведення фортеці, яку називають замком

Коли в Ніжині остаточно встановилася влада Російської імперії, місто почало поступово відбудовуватись. Уряд враховував добре географічне розташування, завдяки якому місто, що знаходилося безпосередньо на торгових шляхах, які пов'язували Польщу, Москву й Туреччину, мало досить велику цінність, що аж ніяк не дивно. Тоді до міста починають з'їжджатися торговці й купці, починає відновлюватися економіка, причому не просто відновлюватися, а розвиватися з нереальними темпами, перевершуючи всі очікування.

З ХVІІ століття планування міста практично не змінювалось. Приблизно в той час у місті зводиться Ніжинська фортеця, збережена до наших днів. Спочатку вона була побудована польським правителем Сигізмундом ІІІ у 1625 році. Він намагався всіляко зміцнити місто. І, потрібно зазначити, цей варіант був далеко не найгіршим і доволі привабливим. Для цього біля лівого берега річки Остер з'являється земна цитадель, зведена частково на залишках фортифікацій ще Київської Русі. Пізніше, уже в 1665 році, замок додатково обнесли земляним валом. Нам ним вивищувалось 11 башт. На десяти з них були встановлені гармати. Ну, щоб взагалі максимум захисту.

Місто мало досить добрий природний захист. На додаток до всього, зі східної й північної частин, прямо від річки Остер, було прокладено глибокий рів, що чудово захищав місто. Від вхідних воріт через рів був перекинутий розбірний міст. У ХVІІІ столітті тутешній солдатський полк був реорганізований, і фортеця частково занепала. А після пожежі в 1797 році, під час якої згоріло біля сотні внутрішніх будинків фортеці й постраждав внутрішній замок, вали, що оточували місто, були вирівняні, а рів засипаний.

Сучасний вигляд фортеці

На початку ХІХ століття фортецю частково реконструювали. Згідно з плануванням, від 1803 року територія Ніжинської фортеці була відведена під ринок. До наших днів все залишилося в тому ж вигляді. У збереженості залишилися такі споруди:

  • Замкова церква, зведена в 1721 році. Вона ще називається Богоявленською церквою.
  • Пороховий склад, побудований у ХІІІ столітті.
  • Двоповерхова острога, у якій раніше розташовувалася в'язниця. Зараз же тут знаходиться станція швидкої допомоги.
  • Залишки стіни й земляного валу.

Загалом, відвідати це місце варто, і якщо у ваших планах на найближчий уїк-енд немає нічого видатного, обов'язково приїжджайте до Ніжина. Буде цікаво. Це ми вже гарантуємо.

Три причини вирушити до Ніжина й подивитися на Ніжинський замок

  1. Як показує практика, туристи ще не «посмакували» Ніжином. Хоча це місто зберігає величні пам'ятки родом з далекого минулого. Якщо ви хочете поглибитися в історію та відкрити для себе щось нове, цікаве й захоплююче, неодмінно приїжджайте. Цілу відпустку присвячувати цьому місту, мабуть, немає сенсу. Втім, пам'яток тут вистачить і для неї. Півдня можна гуляти навколо Ніжинського замку, що ж. Але от уїк-енд – однозначно потрібно.
  2. Робити своє дозвілля різноманітним і насиченим треба обов'язково. Хтось мудрий сказав, що таємниця професійного успіху полягає у якісно проведених вихідних. Фішка в тому, що навіть за короткі вихідні можна отримати максимум емоцій і вражень, заряд енергії, а також підготувати свою свідомість до нових звершень. Дійсно, чим різноманітніший і більш захоплюючий ваш час, тим більше можливостей відкриватиметься перед вами. Вже повірте нашому досвіду.
  3. У вас немає потреби шукати якісь тури чи екскурсійні програми по цьому місту. Команда okTV розробила новий продукт – аудіогід. У ньому ми зібрали найбільш цінну інформацію про всі пам'ятки України. Звісно, замок у Ніжині не залишився без уваги. Ми скористалися платними джерелами інформації й архівними даними, щоб ви могли завантажити готову аудіострічку на свій смартфон і, взявши навушники, знаходячись поряд із замком, слухати про нього все, що розповів би мега-професійний гід. Тому вам не доведеться переплачувати й, що найцінніше, під когось підлаштовуватися. У кінці сторінки є дві версії, і ми, звичайно ж, радимо платну, адже в ній, крім аудіосупроводу, є ще й фото родом з минулого. Завдяки цьому ви, дивлячися на пам'ятку, що пройшла крізь віки, зможете по-справжньому зануритися в минуле й побачити, який був цей замок багато років тому.

І поки ви обираєте собі черговий фільм для перегляду на вихідних, хтось уже на повну відкриває для себе принади нашої України, адже з okTV це тепер робити дуже просто.

Ніжинський замок