Ніжинські підземелля

Ніжинські підземелля – система підземних ходів Ніжина ІІ пол. XVII – І пол. ХІХ ст., що простягається територією Старого міста та частини колишніх передмість. Підземні ходи були невід’ємною частиною забудови старих-міст фортець. Ніжин впродовж XVII – XVIII століть був однією з найміцніших фортець Лівобережної України, опорним пунктом. Через це більшість кам’яних житлових будинків міщан, православних церков та монастирів, урядових установ тощо були з’єднані між собою підземними ходами, що, в свою чергу, вливалися до головним тунелів, що мали б вивести оточене ворогами ніжинське населення за межі міста, в основному в напрямку р. Остер.

Однією з найбільш розгалужених систем підземних ходів був грецький квартал, що включав до себе житлові будинки, приміщення ніжинського Грецького магістрату та комплекс грецьких церков: Всіхсвятська, Михайлівська та Троїцька. У ХІХ ст. через зникнення небезпеки Ніжину від потенційного нападу татарських, польських чи литовських військ, відпала потреба і в системі підземних ходів. Тунелі перестали ремонтуватися і поступово занепали. Більшість з них наглухо засипані землею та столітнім сміттям.

Чи хотіли б ви дізнатися:

- Якою була доля ніжинських підземель у роки Радянського Союзу?

- Яким чином ніжинські підземелля прославили Ніжин у 2016 році?

- Які таємниці приховують ніжинські підземелля?

Цю та іншу цікаву інформацію Ви  дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.

 

Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.

Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.

 

Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Якою була доля ніжинських підземель у роки Радянського Союзу?

 Більшовицький переворот 1917 р. та подальша перемога радянської влади в Україні сприяли тому, що репресивний апарат більшовиків фізично знищив тих людей, які знали не лише напрямки ніжинських підземних ходів, а і просто факт їх існування. Мова йде про дворян, багатих міщан та ніжинське духовенство, яке стало жертвою нової влади. Через це більшість молодшого населення Ніжина вже 30-50-их рр. ХХ ст. взагалі не знала про існування ніжинських підземель. Лише у 1960-их рр. стався провал ґрунту перед будівлею Всіхсвятського храму, що вивів ніжинські підземелля із забуття. Втім, радянська влада не бажала їх досліджувати і просто наказала засипати провалля землею. Старожили згадують, що перед засипанням провалля землею, комуністи вивезли з Ніжина до Москви чи Ленінграду винні бочки, знайдені в ніжинських підземеллях.

 Яким чином ніжинські підземелля прославили Ніжин у 2016 році?

 У 2016 р. ніжинські археологи розпочали активне дослідження місцевих підземель біля Всіхсвятської церкви. Перш за все мова йде про підземелля ніжинського грецького магістрату. Сенсаційність розкопок та неочікувана розгалуженість ніжинських підземель, сприяли тому, що розкопки на території колишнього ніжинського грецького магістрату стали одними з найбільших археологічних відкриттів 2016 р. в Україні.

 Які таємниці приховують ніжинські підземелля?

 У ході розкопок останніх років ніжинські археологи знайшли рештки посуду, господарських глиняних речей, цвяхів, мідні монети Російської імперії, пляшечки з-під ліків. Відомо, що ніжинські греки мали свою аптеку в Ніжині і цілком можливо, що саме в підземеллі був один з їхніх аптечних складів. Але найбільшою загадкою ніжинських підземель є питання: «Чи були прохідними ніжинські підземелля у роки Другої Світової війни?». А якщо так, то хто їх використовував у своїх цілях: німецькі солдати чи радянські партизани, а може і ніжинські підпільники? На сьогодні в підземеллях знайдено набої часів Другої Світової війни. Але як саме вони туди потрапили, досі невідомо. Сподіваємось, що майбутні нові археологічні розкопки проллють світло на ці таємничі сторінки ніжинської історії.

...
Ніякого спаму

Знайти житло подобово

Ніжинські підземелля

Є щось містичне й вражаюче в підземеллях. Все, що приховується в нас під ногами, приваблює багатьох мандрівників, людей, які хочуть заглибитися (в прямому й переносному значеннях слова) в історію країни. І якщо вже вас цікавлять подібні місця, обов'язково приїжджайте до Ніжина. Повноцінного уїк-енду буде цілком досить, щоб ви змогли познайомитися якомога ближче з цим історично значущим населеним пунктом. У центрі давнього українського міста Ніжина розташована Всіхсвятська церква, зведена ще греками, що жили тут з ХVІІІ по ХІХ століття. На початку 2000-х років біля церкви відбувся зсув ґрунту під колесами проїжджого авто, що явно свідчило про підземні пустоти. Ця подія слугувала відправною точкою для сенсаційної знахідки ніжинських підземель. Лише в 2015 році почалося бурхливе дослідження відкриття, яке дійсно стало візитною карткою Ніжина та сприяло розвитку туристичного напрямку міста. Тому тут ще далеко не всі охочі встигли побувати. А якщо вам сильно хочеться, саме час це зробити.

Передісторія відкриття

За словами місцевих мешканців, підземелля наполегливо не хотіли шукати. Хоча старожилами міста ще до провалу розповідалися історії про певні таємні підземні ходи, що поєднують церкви й храми міста. Ці чутки приводом для розкопок не слугували. Ну мало що там можуть собі вигадати місцеві. Адже доказів особливо не було. А витрачати на розкопки час і без того не дуже повноцінний бюджет здавалося нелогічно. Втім, досить дивно, що ніхто не брався за глибоке вивчення історії міста, оскільки тут відбувалося немало подій, які просто не могли не залишити після себе якогось сліду. Але це не суть J Ви ж у курсі, що все таємне стає відомим, і правда, хочемо ми того чи ні, часом сама виходить на поверхню. І нехай це звучатиме дещо дивно, але це підземелля приблизно так і зробило: вийшло на поверхню.

Але навіть провал не одразу спонукав дослідників шукати причину. Всі ніби розуміли, що буде знайдено, але достатнього ентузіазму не відчували. У чому причина – залишається лише здогадуватися. Але, на щастя, дещо пізніше археолог І. Кедун і депутат-активіст М. Булигін починають перші кроки з вивчення ніжинських підземних ходів, які з часом переходять у масштабне дослідження історичного минулого міста. Ну нарешті! Визнаємо, що туристична інфраструктура міста сама по собі доволі приваблива, але якось небагато туристів в ряді пріоритетів і манливих міст України обирає Ніжин. Зараз же в населеного пункту є своя візитна картка, і підземелля цілком можна включити до тих самих пам'яток України, побачити які варто хоча б раз у житті.

Початок досліджень

На старті робіт до Ніжина було запрошено наукових співробітників із лабораторії неруйнівних методів дослідження. Вони провели георадарне дослідження, просканували історичну територію міста, біля 20 квадратних метрів, підтвердивши гіпотезу про існування цілої мережі ходів під церквою Всіх Святих, будівлею грецького й міського магістратів. Причому висота підземних приміщень і ходів складає 4 метри, а роботи ведуться на глибині до 7 метрів. За день вдається підняти декілька тонн землі. Під землею досить тепло, і навіть у зимовий час приблизна температура складає 10 градусів. У 2016 році про відкриття було оголошено широкій громадськості. Туристи раділи! Якщо до недавнього часу найвідоміше підземелля в області було саме в Чернігові (це ми про Антонієві печери, якщо що), то тепер у Ніжина є шанс взяти свою першість і привернути ще більше туристів.

Уже два роки роботи із розчистки ходів і приміщень активно ведуться добровольцями, запрошеними спеціалістами, викладачами й студентами-археологами Ніжинського університету. У планах – створення міського музею археології та туристичного маршруту «Підземний Ніжин».

Особливості підземель

Ніжинські ходи виявилися цілим комплексом підземель, зведених орієнтовно на початку ХVІІІ століття. Викладені цеглою підвали ведуть до кімнати, вельми майстерно прикрашеної склепінчастою стелею та арками вікон. Була знайдена навіть кімната з побіленою цегляною підлогою. Комплекс обладнаний отворами для доступу світла й повітря. Припускається, що підвали використовувалися грецькими купцями для зберігання продуктів і різноманітних товарів, зокрема бочок із відомими в усьому світі ніжинськими огірками. І хоча історичні факти завзято казали сучасним людям, що тут не могло бути все просто, і це підземелля напевно є, ми чомусь лише зараз розпочали його активні розкопки. Залишилося тільки дочекатися, коли роботи підійдуть до свого логічного завершення й коли ми побачимо максимум.

Функціональне призначення підвалів за межами церкви й магістрату на сьогодні не встановлено. Підземні ходи, на відміну від історичних будівель на поверхні, збереглись доволі пристойно. У часи Другої світової війни двірники засипали приміщення землею та сміттям. Про це свідчить знайдений дослідниками посуд радянського періоду. Але є цінніші знахідки, наприклад, старовинна кераміка й монети ХVІІ століття.

Дослідники припускають, що підземні ходи могли розташовуватися в декілька ярусів, один над одним, правда, поки ця гіпотеза не перевірена. Відкриття підземель допомогло місту Ніжину ввійти до Семи чудес України на Всеукраїнському конкурсі в 2016 році. А його організатор Н. Томенко, висловив здогад, що в таємних ходах, можливо, вдасться знайти втрачені скарби гетьмана Івана Мазепи. Ви ж пам'ятаєте, що цей геніальний політик був дуже й дуже багатий, але де знаходяться його гроші – все ще загадка. Тим часом, кропіткі роботи з відновлення древньої пам'ятки продовжуються, очищена від земляних завалів частина реставрується й укріплюється. Припускається, що підземелля відкриються для перших відвідувачів у 2018 році.

Якісні подорожі Україною з okTV

От прийшло б вам у голову просто так відвідати Ніжин? Якось так повелося, що багато українців віддає перевагу якимось більшим містам: Київ, Харків, Львів та Одеса – справжні лідери. А от міста менші якось і менш цікаві. А даремно! Такі історично значущі пункти, як Ніжин, не менш захоплюючі, і що найпривабливіше – те, що тут пам'ятки чи не на кожному квадратному метрі. Так от, якщо у вас випав якийсь уїк-енд і ви вкотре думаєте, який подивитися серіал, женіть ці думки геть! Поки ви спостерігатимете за тим, що відбувається, у телевізорі, час нещадно летітиме, а ви так і не зможете побачити всього того, що є в нашій країні, гідного уваги. Тому збирайте речі та їдьте до Ніжина на вихідні. Два-три дні буде цілком досить, щоб познайомитися з цим містом ближче.

А от і приємна новина: тепер, щоб познайомитися з тим чи іншим містом, а також його пам'ятками, вам взагалі не потрібно підлаштовуватися під якісь екскурсійні групи чи шукати собі гіда. Команда okTV розробила унікальний продукт, аудіогід, завдяки якому ви будете особливим туристом, що має у своїй кишені персонального експерта з історії та культури країни. У кінці цієї сторінки вам доступні два варіанти – безкоштовна й платна версії. У першій ми виклали коротку розповідь про пам'ятки, у цьому разі про ніжинське підземелля. А в другій – більш детальна інформація, до якої додано зображення з теми, впорядковані за датами. Таким чином, вам буде досить лише смартфона (чи планшета) та навушників. Відкривати для себе пам'ятки України, повірте, не менш цікаво, ніж якісь пам'ятки за межами рідної країни. Ми гарантуємо захват від Ніжина, адже це місто вміє перевершити всі сподівання.

Ніжинські підземелля