Грецька вулиця – одна з головних вулиць древнього Ніжина, що виникла у XVII ст. на території «Старого міста», в середині земляних укріплень. За час існування змінила кілька назв – спершу була Грецькою (проходила через грецький квартал), потім Судейською (на вулиці розміщувався Окружний суд – сучасна ЗОШ № 1), Радянською та Бібліотечною (розміщувався бібліотечний технікум, зруйнований у 1943 р.). До нашого часу зберігся цілий комплекс будинків кін XVIII – поч. ХІХ ст., що відтворюють в свідомості подорожуючих архітектуру, побут та особливості забудови українських міст часів Російської імперії.

А чи хочете Ви дізнатися:

Від чого походить назва вулиці?

- Чому греки обрали для свого проживання саме Ніжин?

- Яким чином греки причетні по появи всім відомих ніжинських огірків?

Цю та іншу цікаву інформацію Ви  дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.

 

Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.

Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.

 

Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Від чого походить назва вулиці?

 Назва вулиці походить від однієї з найчисельніших етнічних груп, що в XVII–ХІХ ст. проживала в м. Ніжині – греків. Вихідці з Еллади утворили в козацькому Ніжині свій окремий квартал, своєрідну «Маленьку Грецію». Грецька вулиця була однією з центральних вулиць однойменного кварталу. У ІІ пол. XVII– XVIIIст. грецька колонія в Ніжині була найчисельнішою колонією на всій Лівобережній Україні та третьою за чисельністю на всіх українських землях.

 Чому греки обрали для свого проживання саме Ніжин?

 У сер. XVIIст. Ніжин являв собою розвинутий ремісничо-торгівельний центр Лівобережної України. Через місто проходила низка торгових шляхів, що з’єднували тодішні європейські та азійські держави. Щоправда, українське населення мало що одержувало від такого становища. У І пол. XVII ст. вся ніжинська торгівля була в руках поляків та євреїв. У 1648 р. розпочалася Національно-визвольна революція українського народу під проводом гетьмана Б. Хмельницького, в ході якої ніжинські козаки вбили більшість місцевих поляків та євреїв. Самі ніжинські козаки спочатку були пасивними в торгівлі, їх цікаво лише питання збереження за ними козацького звання та відповідних привілеїв. Як наслідок, у ніжинській торгівлі виникла вільна лакуна, яку заповнили грецькі переселенці, яким сподобався стародавній Ніжин. У 1657 р. гетьман Б. Хмельницький видав власний універсал,яким звільнив ніжинських греків від податків та відробітків на користь ніжинського полковника й надав право на самоврядування. Таке рішення гетьмана призвело до пожвавлення переселення еллінів до Ніжина.

 Яким чином греки причетні по появи всім відомих ніжинських огірків?

 Існує легенда, що насіння всім відомих ніжинських огірків було привезено до Ніжина вихідцями з Еллади. Саме поєднання грецького насіння з родючими українськими грунтами та унікальною місцевою водою із однієї з криниць, в комплексі утворило сорт ніжинського огірка, що набув слави делікатесу. Ніжинські огірки були обов’язковою складовою меню на вечерях та урочистих прийомах ніжинського дворянства, місцевих чиновників та імператорського двору Російської імперії. У 1787 р. російська імператриця Катерина ІІ, відвідуючи Україну, скуштувала ніжинські огірки, які її фаворит граф Потьомкін завбачливо наказав приготувати. Огірки настільки сподобались господині Петербурга, що вона видала наказ: «Надалі регулярно доставляти ніжинські огірки до імператорського столу».

...
Ніякого спаму

Екскурсії з цим місцем

Знайти житло подобово

Грецька вулиця, Ніжин

Історія древнього українського міста Ніжина (воно згадується в джерелах і як Ніжатин та Уненіж) бере початок у Х столітті, а поява одної з головних вулиць – Грецької – датується ХVІІ ст. Вона розташована на місці Старого міста, де колись знаходилися земляні укріплення. Свою назву вулиця отримала через Грецький квартал, крізь який вона проходила. У радянський час була тричі перейменована: встигла побувати Радянською, Судейською (завдяки присутності окружного суду), Бібліотечною (завдяки бібліотечному комплексові). Зараз же за нею закріпилася вихідна назва. На Грецькій вулиці в Ніжині збереглося багато історичних будівель кінця ХVІІ століття, що відображають побут і архітектурні особливості українських міст тодішньої Російської імперії. Але, приїжджаючи до цього міста просто погостювати чи ж на екскурсію, неможливо пройти повз відому вулицю.

Цікаво знати про прибуття греків до Ніжина

Як же виник Грецький квартал, який і дав назву однойменній вулиці?

Річ у тому, що в кінці ХVІІ століття Богдан Хмельницький запропонував грецьким купцям вигідні умови торгівлі та запросив їх до міста. Вони успішно влаштувалися в Ніжині й почали активно вести торгівлю. Фактично створивши автономну область, греки розвинули в ній власну інфраструктуру: створили суд, шпиталь, школу, церкву Всіх Святих, Михайлівський храм і міський орган управління – магістрат.

Так до середині ХVІІ століття греки стали другою за чисельністю групою населення й складали 7% від мешканців Ніжина. Вони здійснювали суттєвий вплив на життя та розвиток міста. Пізніше греки були реорганізовані на Грецьке церковне братство й купецьку громаду. Звичайно, що, як і будь-яка громада, що проживає в населеному пункті, користується доступними благами, хоч-не-хоч щось вкладає в розвиток. Так вийшло і з греками. Той факт, що вони тут влаштувалися, сприяв декотрим змінам, що відбувалися в історичному континуумі. Але про все за порядком.

Знамениті ніжинські огірки

Огірки з Ніжина набули широкої популярності в різних куточках світу й навіть побували на столі англійської королеви Єлизавети ІІ. Не одразу якось спадає на думку, як взагалі Ніжин пов'язаний з огірками. Але цей дар природи настільки щільно тепер асоціюється з цим містом, що, здається, ніхто інший не візьме на себе сміливість так працювати з огірками ;) Мало хто знає, що в цьому заслуга саме грецьких купців, які гідно оцінили особливості української землі й почали розвивати огіркову справу в ХVІІ столітті. Треба зазначити, що вони дуже вдало обрали рослину: щедра українська земля тішила плодючістю. Солені огірки поставлялися в міста Європи, а заготовки зберігалися в підвалах церкви Всіх Святих. Грецькі майстри створювали підвальні приміщення з вентиляцією, які дозволяли не псуватися соленим огіркам ні спекотного літа, ні холодної зими. Не можна сказати напевно, чому зараз просте традиційне застілля з домашнім самогоном асоціюється не тільки з чорним хлібом, салом і зеленою цибулею, але й із ніжинськими огірками. Чи то грамотна рекламна кампанія греків, чи то й справді огірки настільки чудові, що любов до них передається з покоління в покоління ;)

Занепад Ніжина

Громада проіснувала біля 200 років, аж до 1872 року, коли за рішенням Сенату був закритий магістрат, а храмові прибудови греків перейшли до володінь мешканців міста, хоча багато поколінь греків ще довго їх відвідувало.

«Золоте століття» міста підійшло до кінця. У ХІХ столітті Ніжин із розвинутого українського міста, що деколи перевершувало за населенням і рівнем економіки Київ, перетворюється на глушину. Грецька громада також почанає занепадати, і греки повертаються на батьківщину, де перемагає національно-визвольна революція.

ХХ століття нанесло остаточний удар по місту. Було зруйновано багато культурних та історичних пам'яток, частково зруйновано й реорганізовано на склади та спортивні зали церкви, храми; втрачено давні ікони й розписи. Записи в архівах свідчать, що до того часу в місті не залишилося ні одного грека.

Нинішній стан

ХХІ століття позитивно відобразилося на стані вулиць і грецьких храмів. Відновлено Троїцьку, Всіхсвятську й Михайлівську церкви, споруджено іконостаси й повернуто ікони, знову проводяться служби. Лаконічні, витончені й самобутні грецькі споруди приваблюють до Ніжина туристів з різних країн.

На Грецькій вулиці збереглось багато будівель, на яких все ще є грецькі написи. Неподалік знаходиться будівля магістрату, зведена в далекому 1785 році й перетворена зараз на житловий будинок, а також будівля школи грецького братства, яка зазнала такої ж долі.

Ніжин відомий і своїми вихідцями. Так, тут вчився М. В. Гоголь, жили богослов І. Тобольський, основоположник космонавтики С. П. Корольов, воєначальник П. Х. Вігтенштейн та багато інших відомих українських діячів. Тут же, між іншим, розташований і вищий навчальний заклад, відомий на всю Україну.

Подорож до Ніжина з okTV – те, що потрібно

Отже, ви вирішили вирушити до Ніжина. Якщо не маєте якоїсь особливої мети й просто хочете погуляти чи познайомитися з містом, вам може бути досить одного уїк-енду. Населений пункт доволі компактний, а повз культурно-історичні пам'ятки пройти взагалі не вдасться. Екскурсія по Ніжину – це така подія, на яку потрібно ще вміти потрапити. Вам, напевно, доведеться підлаштовуватися під можливості групи, під наявність у гіда часу. Втім, з унікальним продуктом, створеним командою okTV, аудіогідом, можете вирушити в подорож самостійно й не пропустити нічого важливого. Ми розробили програму, завдяки якій кожен, хто хоче познайомитися з країною, пізнаючи її історію якомога глибше, отримав від неї максимум користі.

Так і у випадку з Грецькою вулицею в Ніжині. Якщо ви завантажите платну версію аудіогіда, що доступна в кінці сторінки, можете дізнатися дуже багато цікавої інформації, якої немає у вільному доступі. Додатковий бонус – наявність фотографій, які ми купили із задоволенням за символічну вартість, і ділимося ними з вами. Всі зображення впорядковані, показуються в хронологічному порядку. І щоб отримати максимум задоволення від використання аудіогіда, все, що вам потрібно, – ваш улюблений ґаджет (смартфон чи планшет) та навушники. Щойно опинитесь на Грецькій вулиці – вмикайте наш аудіогід, оглядайтесь навколо та уважно слухайте, про що говорить диктор під приємну, легку й ненав'язливу музику. Така подорож точно припаде вам до душі. І навіть якщо ви будете їхати не самі, а з кимось із друзів чи, тим більше, дітьми! У вашій кишені (чи де ви носите ґаджети) будуть відповіді на всі запитання, які вас цікавлять. За умови, що завантажите аудіогід ;) Думаємо, ви знаєте, що робити. До зустрічі на Грецькій вулиці!

Грецька вулиця, Ніжин