Графський парк
Графський парк – перший в Ніжині громадський сад, відомий з початку XVIII ст. Сад був закладений на правому березі р. Остер в колишньому передмісті Магерки. Основну частину території Графського парку складають старий сад та урочище Обідовщина, що на межі XVII – XVIII ст. було власністю ніжинського полковника, наказного гетьмана Івана Обідовського – небожа гетьмана Івана Мазепи. У XVIII ст. Урочище Обідовщина належала німецьким графам Вітгенштейнам. Пізніше землі Вітгенштейнів викупив генеральний суддя Гетьманщини Андрій Безбородько. Головним попечителем і розбудовником Графського саду став Ілля Безбородько. У 1879 р. родина Безбородькій подарувала Графський парк м. Ніжину. Сьогодні Графський парк є невідємною незайманою частинкою природнього багатства Ніжина, де ніжинці проводять свої дозвілля, відзначають свята, милуються співом пташок та зеленню дерев.
Чи хотіли б ви дізнатися:
- Хто міг відвідувати Графський парк у ХІХ ст.?
- Куди зникла р. Вир, що протікала через Графський парк?
- Пам’ятник якому відомому уродженцю Ніжина на поч. ХХІ ст. тривалий час розташовувався в самому серці Графського парку?
- Яке щорічне ніжинське свято відбувається на березі ставка Графського парку?
Цю та іншу цікаву інформацію Ви дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.
Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.
Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.
Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото
Анонс повного текста:
Знайти житло подобово
Графський парк у Ніжині
Графський парк у місті Ніжині Чернігівської області України місцеві мешканці просто називають парком педінституту. Це чудовий зразок садово-паркового мистецтва, що займає площу в 5 га. Він створений за зразком англійських паркових ансамблів, що підкорюють своєю елегантною стриманістю. Живописний ландшафтний парк користується популярністю в мешканців міста й приїжджих, є об'єктом культурного та історичного значення. Опинившись тут, виникає стійке відчуття внутрішнього спокою. Здається, що час зупиняється й ви просто відпочиваєте, від усього абстрагувавшись.
Історія парку: те, що буде цікаво знати і гостям, і місцевим
Територія, на якій розбитий парк, колись належала родичеві українського гетьмана Івана Мазепи, полковникові Івану Обидовському, і носила назву урочища Обидовщини. Історія цих людей відома багатьом, але не всі вникали в деталі. Ось зараз саме час дізнатися деякі факти.
У кінці ХVІІІ століття був створений Графський парк. Правда, заснування парку приписується одразу декільком сімействам – німецьким графам Віттгенштейнам і графам Безбородькам. Існує думка, що Безбородько викупив частину землі, де й було потім створено парк. У всякому разі, у подальшому територія успадковувалась нащадками Андрія Яковича Безбородька – Кушелевими-Безбородьками й Мусіними-Пушкіними. Російський генерал Ілля Безбородько виділив кошти на організацію Графського парку.
Напередодні ХХ століття Мусіни-Пушкіни передали парк в оренду міському управлінню на три роки, відкривши, таким чином, двері парку для місцевих мешканців. Пізніше, у 1879 році, він був подарований місту разом із садибою. У період Великої Вітчизняної війни в одній із будівель був розташований шпиталь німців. На присадибній території ніяк не позначалося кладовище, однак там було поховано багато загиблих солдатів.
Пам'ятки Графського парку
Серед буйної рослинності знаходиться бюст Миколи Васильовича Гоголя. У 1820-х роках письменник навчався в місцевій Гімназії вищих наук, яка в радянський період була перейменована на Педагогічний інститут і зберігала цю назву аж до 2004 року. Зараз навчальний заклад носить ім'я письменника – Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя. Двоповерхова гімназія була побудована за проектом італійського архітектора Луїджі Руска в стилі класицизму, про що нагадують розташовані вздовж фасаду колони. Внутрішній двір університету прекрасно передає атмосферу початку ХХ століття. У парку встановлено пам'ятник Марку Бернесу – уродженцеві міста Ніжина, народному артисту СРСР, відомому виконавцеві шансону та прекрасному кіноактору. Поряд із парком знаходяться стадіон «Спартак» і Хрестовоздвиженська церква.
Актуальний стан парку
Сьогодні парк відносно доглянутий, але все ж ще залишається немало ґрунтових стежок, що ускладнюють прогулянки після дощів. Приведено в порядок не весь парк, а лише деякі зони, прогулянки же по чистих частинах цієї значної території викликають деяке співчуття в ніжинців.
Будівлям садиби графів Безбородьків потрібна реставрація, зараз вони перебувають у аварійному стані. На жаль, про відновлення на рівні міського правління мова поки не йде. Незважаючи на запущеність, парк не перестає бути дуже затишним. У ньому багато чудових високих сосон та інших старих дерев, а також тут росте більше ста рідкісних видів дерев і кущів.
Є й деякі цікаві факти, про які варто знати. Російська імператриця Катерина ІІ під час своєї подорожі на південь зупинялася в садибі графа Безбородька. У наші дні Графський парк – недоторканна частина природного світу Ніжина, де можна приємно провести дозвілля, помилуватися пишною рослинністю й трелями пташок. Особливо гарний парк навесні: над темними водами ставка схиляються ніжно-зелені верби, цвітуть плодові дерева – він перетворюється.
Прогулянка по історично значущих місцях Ніжина з okTV
Приємно відкривати для себе щось нове, а ще приємніше доповнювати подорожі історично значущими місцями, які, крім того, відрізняються своєю красою й непідробною енергетикою. Власне, Графський парк у Ніжині – саме таке місце. Якщо вам тут бувати не доводилось, то саме це місце повинно потрапити до першої п'ятірки місць вашого «путівника», які варто відвідати в цьому місці. Тим більше, що поряд не менш значущі історичні пам'ятки, серед яких і Хрестовоздвиженська церква. Враховуючи те, що це центральна частина міста, всі важливі місця сконцентровані саме тут. І гуляти тут можна дуже довго, не помічаючи, як біжить час.
А тепер про те, як можна покращити якість своєї поїздки й познайомитися з Ніжином ближче, побачити той його бік, про який не дізнаєшся, вникаючи в суть шкільних підручників. Ми звертались до архівів і платних джерел інформації, щоб створити унікальний продукт на туристичному ринку. Команда okTV представляє до вашої уваги аудіогід. Це ваша можливість подорожувати по всій Україні, відкриваючи для себе найважливіші пам'ятки. При цьому вам не доведеться чимось жертвувати, під когось підлаштовуватися, замовляти індивідуальні програми й т. д. Ми про все потурбувалися. Вам залишилось лише обрати підхожу версію та вирушати до Ніжина, Графського парку.
Все, що вам знадобиться, – будь-який ґаджет, звідки зможете слухати аудіо. У разі, якщо віддасте перевагу платній версії, насолоджуватиметеся більшим обсягом контенту, а також фотографіями Графського парку в різні періоди. Зображення впорядковані в хронологічному порядку. Гуляючи по парку, вам залишається просто вийняти свій телефон чи планшет, надіти навушники й насолоджуватися прогулянкою. Можете навіть не сумніватися в тому, що ми створили дуже цікавий продукт, який докорінно переверне туристичний світ, де кожен турист зможе користуватися аудіогідом.