Гімназія вищих наук

Будинок Ніжинської гімназії вищих наук імені братів Безбородько – неймовірної краси будівля одного з найстаріших вищих навчальних закладів України. Реалізовуючи ідею заснування першого університету у Україні, що панувала в колі української інтелігенції ще з сер XVIII ст., родина Безбородьків вирішила збудувати вищий навчальний в межах своїх володінь у м. Ніжині. Саме в Ніжині розташовувалися землі графа Іллі Безбородька, його садиба, парк та сад. Разом з братом Олександром, який займав посаду канцлера Російської імперії, Ілля виділив на будівництво навчального закладу в Ніжині 604 тис. карбованців. Ідею будівництва Гімназії вищих наук в Ніжині підтримав російський імператор Олександр І та його уряд. Головним архітектором будівництва виступив Луїджі Руска, який руками кріпаків реалізував плани на практиці. 4 вересня 1820 р. Гімназія вищих наук відкрила двері для перших учнів. Впродовж 200 років ніжинський вищий навчальний заклад змінив низку назв та освітніх спрямувань. Сьогодні в стінах колишньої Ніжинської гімназії вищих наук функціонує її спадкоємець – Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя.

Чи хотіли б ви дізнатися:

- Які відомі особистості були випускниками Гімназії вищих наук у ХІХ ст.?

- Пам’ятники яким відомим людям розміщенні навколо будівлі Гімназії вищих наук?

- Чому Гоголівський корпус нинішнього НДУ ім. М. Гоголя випускники, поети та письменники порівнюють з білим лебедем?

- Яким є девіз Гімназії вищих наук?

Цю та іншу цікаву інформацію Ви  дізнаєтеся з повної версії аудіо екскурсіі.

 

Шановні користувачі, аудіо екскурсіїї готуються до друку.

Проте Ви можете замовити екскурсію Ніжином у супроводі нашого досвідченого гіда, який також може організувати для Вас та Ваших дітей цікаві майстер класи.

 

Замовити екскурсію можна за тел. +380674468545

 

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Які відомі особистості були випускниками Гімназії вищих наук у ХІХ ст.?

 За час існування Гімназії вищих наук упродовж 1825-1832 рр. цей заклад закінчили відомі випускники: професор Київського університету Святого Володимира (нині КНУ ім. Т.Г. Шевченка) В.Ф. Домбровський, юрист В.В. Тарновський, дипломат К.М, Базилі, академік живопису А.М. Мокрицький, художник та письменник Я. де Бальмен, письменники М.Гоголь, Н. Кукольник, Є. Гребінка, М. Прокопович та інші.

 Пам’ятники яким відомим людям розміщенні навколо будівлі Гімназії вищих наук?

 Неподалік будівлі Гімназії вищих наук розташовані пам’ятники Іллі Андрійовича Безбородька – засновника навчального закладу, Миколи Гоголя – найвідомішого випускника, пам’ятник вчительці – перший такий пам’ятник в Україні.

 Чому Гоголівський корпус нинішнього НДУ ім. М. Гоголя випускники, поети та письменники порівнюють з білим лебедем?

 Справа в тому, що білоколонний будинок, незалежно від пори року, видніється «ген в далечі неповторних плавнів та лісових насаджень р. Остер». Особливо приємно дивитися на будівлю Гімназії вищих наук весною та влітку, коли будинок , як той лебідь, з якого б боку ти не глянув, плавно випливає з зелених плавнів головної водної артерії Ніжина.

 Яким є девіз Гімназії вищих наук?

 Девізом навчального закладу слали слова, якими все своє життя керувався Олександр Безбородько – наказний ніжинський полковник, канцлер Російської імперії в правління Катерини ІІ: «Labore et Zelo», що в перекладі з латині означає «Працею та старанням». Літери з цим девізом й зараз розміщені перед входом до Гоголівського корпусу.

...
Ніякого спаму

Знайти житло подобово

Гімназія вищих наук, Ніжин

Розвиток освіти в Україні має досить довгий і, як це характерно для нашої країни, тернистий шлях. Зараз багато міст країни може похвалитися наявністю доволі якісних навчальних закладів із непоганим педагогічним складом. А от як все було раніше? Якщо ви, в контексті освіти, згадуєте щось про Ніжин, то, скоріше за все, думаєте про педагогічний вуз імені М. Гоголя. І, власне, це Мекка знань у Ніжині й історична пам'ятка водночас. Гімназія вищих наук, заснована ще в 1820-х роках, тепер носить назву Ніжинського державного університету імені Миколи Васильовича Гоголя. За свою майже 200-річну історію існування гімназія змінила не одну назву й профіль навчання. Сьогодні заклад має велике загальнодержавне й культурно-історичне значення.

Історична перспектива: туристам точно потрібно знати, абітурієнтам – тим більше

Навчальний заклад був відкритий у Ніжині Олександром Григоровичем Кушелевим-Безбородько на пам'ять про його діда – Олександра Андрійовича Безбородька, ясновельможного князя й, за сумісництвом, канцлера Російської імперії, який тривалий час керував внутрішньою політикою країни. Навчання в гімназії імені Безбородька продовжувалося протягом 9 років, після закінчення випускники отримували чин відповідно до дієвого тоді «Табелю про ранги».

Мабуть, найбільш відомим учнем за всі роки існування закладу був письменник Микола Васильович Гоголь, який ступив на шлях отримання освіти в 1820 році. У 30-х роках ХІХ століття гімназія була вперше перейменована на Ніжинський фізико-математичний ліцей, а тривалість навчання скоротилася до трьох років. У руслі природознавчих наук навчальний заклад розвивався до 40-х років. Відомим випускником став спеціаліст у сфері будівництва мостів і один із творців Миколаївської (Жовтневої) залізничної дороги – Дмитро Іванович Журавський.

Чергові зміни призвели до реорганізації закладу на Юридичний ліцей, що існував до 1875 року. Тут вивчали Звід Законів держави, а заняття проводив Іван Андрійович Максимович, роботи якого використовуються спеціалістами у сфері юриспруденції до сьогодні. У той же період при ніжинському ліцеї була відроджена гімназія.

У 1876 році спрямованість навчання була знову докорінно змінена, а разом з нею змінилася й назва. Тепер це Історико-філологічний інститут імені А. А. Безбородька. У цей період в інституті навчався Микола Семенович Самокіш, що пізніше прославився в образотворчій і педагогічній сферах. Він народився й виріс у Ніжині в сім'ї поштового працівника, провів дитинство серед будівель поштової станції, що зараз працює в якості Музею кінної пошти. Інститут проіснував у незмінному вигляді досить довго, аж до 1919 року, випустивши за цей час більше 500 учителів.

Змінена ситуація в країні зумовила зміни і в найменуваннях. Минула гімназія тепер носила назву Науково-педагогічного інституту, яка протрималася зовсім недовго й була перетворена на Інститут народної освіти. Протягом 70 років, з 1934 року, заклад називався Ніжинським педагогічним інститутом. За цей період число випускників значно зросло й до 1974 року склало майже 30 тисяч чоловік. Початок ХХІ століття подарував вищому навчальному закладу нову назву – Ніжинський державний університет імені М. В. Гоголя. Логічно, що назвали його на честь великого генія, який має безпосереднє відношення до цього місця. Парти, за якою він сидів, тут, звичайно, не залишилося. Університет розвивається, видозмінюється, вдосконалюється, але одне залишається незмінним – його статус і якість освіти, яку тут можуть отримати майбутні педагоги.

Памтки Гімназії вищих наук

Найбільший інтерес, мабуть, являє собою сама будівля минулої гімназії. Початково вона була задумана двоповерховою, і створювалась за кресленнями італійського архітектора Л. Руска. Стиль будівлі – класицизм, фасад прикрашений рослинними орнаментами, а колонада з 12 білосніжних колон поєднує між собою два, тепер уже триповерхових, корпуси. Незважаючи на те, що будівля зазнавала перебудування й доробки, вона продовжує доносити до відвідувачів атмосферу ХІХ століття. Також на території університету створений музей, присвячений особистості й творчості М. В. Гоголя. Те, що взагалі ніяк не можна пропустити, відвідуючи Ніжин, і зокрема Гімназію вищих наук, – симпатичний монумент, пам'ятник, встановлений письменникові. Ще один відомий музей, точніше, картинна галерея, продовжує тішити ніжинців і гостей міста унікальними полотнами, датованими епохою Відродження, а також чудовими роботами класичних шкіл Європи.

Пізнавальне дозвілля освітніми місцями Ніжина з okTV

Частіше за все молодь приїжджає сюди з метою ближчого знайомства з навчальним закладом. Абітурієнти, що бажають пов'язати своє життя з педагогічною діяльністю, приїжджають сюди задовго до того, як будуть подавати документи. Річ у тім, що деякі хочуть «прислухатися» до навчального закладу, щось відчути. І, як би це дивно не звучало, Гімназія вищих наук, вона ж Ніжинський державний університет імені М. Гоголя, вміє розмовляти. Це помітно навіть за кількостю студентів, які щорічно довіряють свою освіту цьому вузу. Загалом, дивного взагалі нічого немає, адже приваблює як екстер'єр самої будівлі, так і її внутрішнє оснащення. І це ми ще не вникаємо в тонкощі навчального процесу.

Опинившись тут, вам, напевно, буде цікаво дізнатися про саму будівлю та її історію ще більше. Для допитливих, а також тих, хто завжди хоче чогось більшого, ми підготували чудову пропозицію. У кінці сторінки два аудіотексти. Це аудіогід від працівників компанії okTV. Унікальний продукт, завдяки якому сучасний турист стає більш самостійним і може зекономити безліч свого часу й грошей. Так, наприклад, ми ділимося дуже цінним контентом, який нам вдалося отримати з архівів і платних джерел. У платній версії доступні фотографії, розташовані в хронологічному порядку. Виходить, що вам не доведеться витрачати час на пошуки того, що вже буде завантажене на ваш смартфон чи планшет. Ну а гроші, які ви зекономите – взагалі приємний бонус. Щоб познайомитися з містом Ніжином і Гімназією вищих наук ближче, не доведеться спеціально вступати до університету, щоб на першому курсі вам провели екскурсію ;) Не потрібно звертатися до гідів чи купувати якісь екскурсійні програми, підлаштовуючись під інших. Ви можете самі організувати собі подорож, а ваш вірний супутник, аудіогід, завжди буде під рукою й у будь-який момент зможе розповісти максимум про ту чи іншу пам'ятку Ніжина.

Гімназія вищих наук, Ніжин